S11 polepszy komunikację pomiędzy Piekarami a miastami ościennymi. III wariant trasy został zaakceptowany

W Piekarach Śląskich w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z przedstawicielami Bytomia i trzech zainteresowanych gmin. Podczas niego ustalono szczegóły budowy drogi ekspresowej S11 - zatwierdzony został III wariant.

Budowa drogi ekspresowej S11 planowana jest na lata 2023-2026. Jednak zanim projekt dojdzie do realizacji wariant, według którego trasa ma przebiegać, musiał zostać zaakceptowany przez przedstawicieli zainteresowanych gmin. W spotkaniu oprócz nich i dyrekcji GDDKiA wzięły udział parlamentarzystki - Halina Bieda i Dorota Tobiszowska.

- S11 to bardzo ważna inwestycja drogowa, która może rozwiązać problemy komunikacyjne kilku miast. Warunkiem jest jednak przyjęcie na etapie projektu takiego wariantu, który gwarantuje wyprowadzenie ruchu z miast, zwiększenie bezpieczeństwa kierujących, a także możliwość dalszego przedłużenia ekspresówki w stronę DK 79 - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Przedstawiciele byli zgodni

III wariant trasy został poparty przez wszystkich członków spotkania. Przebiega on przez Radzionków, z węzłami drogowymi przy: ul. Anieli Krzywoń w Radzionkowie, na skrzyżowaniu z ul. Podmiejską i Miarki w Piekarach Śląskich oraz autostradowym. Wersja ta umożliwia skomunikowanie eskpresówki z Bytomskim Odcinkiem Obwodnicy Północnej Aglomeracji Górnośląskiej, czyli al. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Zaakceptowany wariant nie tylko polepszy komunikację pomiędzy tymi czterema miastami, ale także poprawi poziom bezpieczeństwa i upłynni ruch drogowy. Budowa tej trasy dodatkowo umożliwi w przyszłości wydłużenie drogi S11 i połączenie jej z DK 79 - drogą łączącą Bytom z Chorzowem i Katowicami.

- Nam jako wszystkim samorządom, przez które ma przebiegać planowana ekspresówka S11 zależy na rozwiązaniu istniejących problemów komunikacyjnych, a nie generowaniu kolejnych. Teraz na etapie koncepcji musimy wybrać najlepsze rozwiązanie, a nie najtańsze. Zgłaszamy kolejny raz nasze uwagi i liczymy na ich uwzględnienie - mówi podczas spotkania Krzysztof Turzański, pierwszy zastępca prezydenta Piekar Śląskich.

S11 połączy Górny Śląsk

Przypomnijmy, że projekt budowy S11 zakłada, iż powstanie dwujezdniowej drogi z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Jej długość szacowana jest na 61 km. Inwestycja będzie realizowana przez GDDKiA w systemie projektuj-buduj. Wartość S11 szacuje się na 3 mld zł.

Początek ekspresówki zlokalizowany będzie w Piekarach Śląskich, w rejonie węzła autostrady A1, a następnie poprowadzony będzie śladem DW 911 łączącej Bytom z Piekarami Śląskimi, Radzionkowem, Orzechem, Świerklańcem i Tarnowskimi Górami. W efekcie końcowym S11 połączy Pomorze Środkowe przez Poznań z aglomeracją śląską.

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Dawny Młyn Reszki przejdzie prace konserwatorskie

Dawny Młyn Reszki w Dąbrówce Wielkiej przejdzie renowację

Śmieci ulica Bazarowa Piekary

Przy ogródkach działkowych ktoś wyrzucił śmieci

Turzański-niewinny-wyrok-prawmocny

Sąd wydał wyrok w sprawie Krzysztofa Turzańskiego

Krzysztof-Turzański-COVID

Pozytywne skutki COVID-19 według Krzysztofa Turzyńskiego

AZS

Wybór szkoły ponadpodstawowej

Teodorki i Heneczki Bądźcie z nami bibliotekarzami

Piosenka bibliotekarzy w międzynarodowym konkursie

4szkoła

Remont szkoły specjalnej w Piekarach Śląskich