Ruszył Narodowy Spis Powszechny 2021. Najważniejsze informacje o obowiązkowym spisie

Od dzisiaj (1 kwietnia) do 30 czerwca potrwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Udział w spisie jest obowiązkowy dla wszystkich. W jaki sposób należy się spisać?

Narodowy spis powszechny

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań przeprowadzany jest co dziesięć lat. Dostarcza on kluczowych informacji statystycznych o demografii Polski. Dzięki niemu urzędnicy mogą przeanalizować liczbę ludności, jej terytorialne rozmieszczenie, strukturę demograficzno-społeczną i zawodową, a także społeczno-ekonomiczną charakterystykę gospodarstw domowych i rodzin.

- Spisy powszechne to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: „ilu nas jest", „kim jesteśmy" i „jak żyjemy" (...) Co istotne, w przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności, spisy powszechne są dla państwa jedynym źródłem danych – podkreśla Główny Urząd Statystyczny.

W jaki sposób można się spisać?

Obowiązkową formą Narodowego Spisu Powszechnego jest samospis przez internet. Z osobami, które ze względu na swój wiek lub niepełnosprawność nie będą w stanie wypełnić tego obowiązku skontaktują się rachmistrzowie spisowi: osobiście bądź telefonicznie. Aby dokonać samospiu należy skorzystać z interaktywnej aplikacji znajdującej się na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego.

Jakie informacje trzeba będzie podać?

Pierwsze pytania dotyczą naszych danych osobowych: imię, nazwisko, data urodzenia. Następne obejmują miejsce zamieszkania, osób, które z nami mieszkają oraz relacje rodzinne. Dodatkowo trzeba będzie odpowiedzieć na pytania związane z lokalem: powierzchnią mieszkania, typem zabudowy, właścicielem budynku czy rokiem oddania go do użytku. O szczegółach pytań przeczytamy w: Narodowy Spis Powszechny 2021. Jakich pytań można się spodziewać?

Jak zadeklarować narodowość śląską?

Po udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące obywatelstwa czy stanu cywilnego wyświetli się pytanie: „Jaka jest Pana(i) narodowość?”. Pod nim znajduje się lista najpopularniejszych mniejszości narodowych i etnicznych. By zadeklarować narodowość śląską wystarczy kliknąć w opcję „inna” i w pustym polu wpisać „śląska”. Wówczas ukaże nam się kolejne pytanie: „Czy odczuwa Pan(i) przynależność także do innego narodu lub wspólnoty etnicznej?”. Należy wtedy zadecydować czy odczuwamy związek z jeszcze inną narodowością lub grupą etniczną. Formularz spisowy pozwala na deklaracje jednej lub dwóch narodowości.

Subskrybuj piekary.info

google news icon