Rozłóż na raty lub odpracuj dług wobec ZGM

Wszystkie osoby, które posiadają zadłużenie wobec Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich mogą skorzystać z dwóch form (rozłożenie na raty lub odpracowanie), dzięki którym zobowiązanie będzie ulegało pomniejszeniu. Sprawdźmy, jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z takich rozwiązań.

Rozłóż lub odpracuj dług wobec ZGM

Rozłóż dług na raty

- Są różne sytuacje losowe. Zdarza się i tak, że nie każdy ma możliwość jednorazowej spłaty zadłużenia za lokal gminny. Tu wychodzimy naprzeciw naszym dłużnikom i proponujemy rozłożenie zadłużenia na dogodne raty dopasowane do możliwości finansowych wnioskodawcy – wyjaśnia Martyna Kapkowska, zastępca dyrektora ds. Ekonomiczno-Administracyjnych w ZGM Piekary Śląskie.

Mieszkańcy, którzy zalegają z płatnościami wobec Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej mogą dobrowolnie podjąć się spłaty zadłużenia w ratach. Taka forma podjęcia współpracy z ZGM blokuje naliczenie odsetek, przez co dług przestaje rosnąć. Płatność ratalna przeznaczona jest dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a ich dochody nie wystarczają na spłatę zadłużenia w całości.

- Spłata ratalna wstrzymuje naliczanie odsetek, a tym samym wysokość spłacanego długu przestaje narastać. Dostosowanie zaś wysokości rat, do możliwości finansowych dłużnika, pozwala na łatwą spłatę długu, a tym samym do uwolnienia się od dodatkowych i zbędnych obciążeń – dodaje Wioletta Bielawska, dyrektor ZGM Piekary Śląskie.

Rozłożenie zobowiązania na raty następuję na wniosek dłużnika, w którym musi zawrzeć opis aktualnej sytuacji materialnej oraz wszelkich okoliczności uzasadniających prośbę.

Odpracuj dług

- Wychodząc naprzeciw tym osobom, które chcą uregulować swój dług wracamy do programu pomocy w spłacie zadłużenia z tytułu korzystania z lokali mieszkalnych w formie świadczeń rzeczowych. Jednym słowem każdy zainteresowany będzie mógł swoje zadłużenie odpracować – mówi Martyna Kapkowska, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych w ZGM Piekary Śląskie.

To kolejna forma zmniejszania długu wobec ZGM. Dłużnicy mogą podjąć się prac na rzecz Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Stawka za godzinę wynosi 13,00 złotych. Wachlarz robót jest szeroki. Możemy podjąć się: zamiatania chodników, sprzątania klatek schodowych, porządkowania piwnic, strychów i mieszkań po eksmisji czy remontach. Ponadto w okresie wiosenno-letnim nie brakuje prac ogrodniczych.

- Katalog prac jest otwarty. Osobie zainteresowanej zawsze staramy się dopasować zajęcie do jej predyspozycji i możliwości - dodaje Wioletta Bielawska, dyrektor ZGM Piekary Śląskie.

Dłużnicy, którzy chcą odrobić swoje zobowiązanie muszą spełnić dwa warunki: zadeklarować chęć odpracowania oraz regularnie opłacać czynsz. Prace na rzecz ZGM nie muszą kolidować z pracą zawodową dłużnika. Godziny są elastyczne i ustalane indywidualnie.

O odpracowanie zaległości nie musi się starać tylko najemca lokalu. O odpracowanie długu może się również ubiegać każda osoba pełnoletnia, która korzysta z mieszkania. Ponadto istnieje również możliwość odpracowania rodzinnego – dzieci mogą odpracować swój dług z rodzicami.

- Na czas pandemii odpracowanie zostało wstrzymane ze względów bezpieczeństwa. Po częściowym luzowaniu obostrzeń powoli powracamy do tej formy ulgi w spłacie zadłużenia i zachęcamy do skorzystania z tej oferty - dodaje M. Kapkowska.

Subskrybuj piekary.info

google news icon