Remonty bibliotek w Piekarach. Co z wypożyczonymi książkami?

Od lipca główny budynek oraz filie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich przechodzą gruntowną modernizację. Na ich otwarcie przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Remont biblioteki

Duże zmiany w funkcjonowaniu

W czasie wakacji dużo się działo w placówkach bibliotecznych naszego miasta. Remont przechodziły dwa oddziały, a trzy zostały połączone w jedną filię, która otrzyma nową siedzibę. Jak aktualnie funkcjonują placówki?

 • Biblioteka Centralna
  Nieczynna do odwołania z powodu remontu
 • Filia nr 1
  Nieczynna do otwarcia w nowej lokalizacji
 • Filia nr 2
  Poniedziałek 9:00-15:00
  Wtorek, Środa, Piątek 12:00-18:00
  Czwartek 9:00-15:00
 • Filia nr 3
  Nieczynna do 31.08. z powodu urlopu pracownika
 • Filia nr 4
  Nieczynna do odwołania z powodu reorganizacji struktury biblioteki
 • Filia nr 5
  Poniedziałek - 9:00-15:00
  Wtorek, Środa, Piątek – 12:00-18:00
 • Filia nr 6
  Poniedziałek - 9:00-15:00
  Wtorek, Środa, Piątek – 12:00-18:00
 • Filia nr 7
  Poniedziałek - 9:00-15:00
  Wtorek, Środa, Piątek - 12:00-18:00
 • Filia nr 9
  Nieczynna do odwołania z powodu reorganizacji struktury biblioteki

Budynek biblioteki centralnej przechodzi remont dachu oraz elewacji. Przy obiekcie filii nr 6 wybudowano specjalne poręcze z myślą o niepełnosprawnych użytkownikach instytucji. Nowe barierki powstały ze środków Budżetu Obywatelskiego Miasta Piekary. Natomiast filie nr 1, 4 i 9 łączą się w jeden oddział. Jego siedziba powstaje przy ul. Jana Pawła II 59 (Osiedle Wieczorka).

- Właśnie trwają prace adaptacyjne świeżo wyremontowanego lokalu. Nowa placówka znajduje się w bardzo dogodnej lokalizacji, w samym centrum osiedla, w pobliżu dworca autobusowego, punktów usługowych i wygodnego punktu przesiadkowego z parkingiem - opowiadają bibliotekarze. - Mamy nadzieję, że miejsce przypadnie Wam do gustu - dodają.

Wszystkie książki wypożyczone na terenie tych trzech placówek mają automatycznie przedłużony termin oddania – do 15. 09. Warto dodać, że 17.08. wszystkie oddziały będą zamknięte.

Biblioteki a koronawirus

Sytuacja pandemiczna dotknęła także biblioteki. Instytucje musiały przystosować się do nowych warunków, a co za tym idzie - wprowadzić też nowe zasady funkcjonowania. O czym trzeba pamiętać, zanim udamy się do piekarskiej biblioteki?

Po pierwsze, nie możemy sami podejść do regału i znaleźć wybraną książkę. Zrobi to za nas pracownik placówki. Również dostęp do stanowisk komputerowych zostały wyłączony. Oddawane lektury, zanim trafią z powrotem na półkę, przechodzą kilkudniową kwarantannę. Przed udaniem się po nową książkę, obowiązkowo zabierzmy ze sobą maseczki lub przyłbice.

Pracownicy biblioteki dziękują czytelnikom za cierpliwość i wyrozumiałość w związku z remontowymi utrudnieniami. Zachęcają także do śledzenia w mediach społecznościowych postępu prac modernizacyjnych.

fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich

Subskrybuj piekary.info

google news icon