Remont kaplicy św. Ignacego Loyoli. Efekty modernizacji „Studzienki” są już widoczne

Remont kaplicy św. Ignacego Loyoli dobiegł końca. W XIX-wiecznym budynku zwanym potocznie "Studzienką" przeprowadzona została modernizacja. Kaplica była popularnym źródłem, z którego mieszkańcy czerpali wodę.

Kapliczka św. Ignacego, nazwana "Studzienką" została wyremontowana. XIX-wieczny obiekt przez wiele czas cieszył się ogromną popularnością mieszkańców. W miejscu tym piekarzanie pobierali wodę źródlaną, przypisując jej cudowne moce - w środku kaplicy, pod marmurowym postumentem umieszczone są krany, służące do czerpania wody źródlanej.

Warto wspomnieć o tym, że wzgórze na którym mieści się się kaplica, jest obszarem źródliskowym wód triasowych. Z kapliczki czerpano wodę nawet w latach 70-tych ubiegłego wieku.

Pomimo "cudownych mocy" woda jest niezdatna do picia

Obecnie, jak podkreśla urząd miasta kaplica i teren wokół niej jest jest zamknięty. Wynika to z troski o bezpieczeństwo mieszkańców. - Przeprowadzone przez Sanepid badania wody ze studzienki wykazały przekroczone poziomy azotanów oraz zawartość bakterii coli. Oznacza to, że woda jest niezdatna do picia - wyjaśnia Karolina Wieczorek z piekarskiego biura prasowego UM.

Przez wiele lat Kapliczka św. Ignacego i obszar wokół niej niszczał. Dzięki podjętym decyzjom przez władze miasta i proboszcza Bazyliki Piekarskiej - Mirosława Godźka, rozpoczęto prace zabezpieczające i rewitalizacyjne ten zabytek. "Studzienka" to kolejny odrestaurowany obiekt w Piekarach. W ostatnim czasie remontowi uległa także kapliczka Marii Hilf.

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Zakończył się remont ulicy Bytomskiej w Piekarach Śląskich

Są dodatkowe fundusze, będą remonty dróg

Nowe ścieżki rowerowe powstaną w Piekarach Slaskich

Kolejna trasa rowerowa powstanie w Piekarach Śląskich

MPWiK Piekary

Podsumowanie prac MPWiK w Piekarach Śląskich

Kryta pływalnia

60 milionów dla Piekar Śląskich - lista inwestycji

Piekary Śląskie

Podsumowanie 2022 roku w Piekarach Śląskich

Parking piekary2

Przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie powstał nowy parking

Nowe sztanie dla uczniów MSP 11

Rusza zbiórka na remont szatni w MSP nr 11