Remont kaplicy Grobu Pańskiego na piekarskiej Kalwarii. To jedna ze stacji Drogi Krzyżowej

Na Kalwarii, w bliskim sąsiedztwie kościoła, trwa remont jednej z kapliczek. Jeszcze w latach 90. XX wieku, a nawet nieco później - dało się tam wejść na górę po schodkach. Dzięki staraniom piekarskiej bazyliki i miasta - stara stacja drogi krzyżowej zyska nowy blask.

Piekarska Kalwaria to wyjątkowe miejsce na religijnej mapie regionu. Oprócz kościoła na wzgórzu, na terenie parku znajdują się liczne kapliczki. Jest 15 kaplic różańcowych, kilka związanych z programem pasyjnym, Kaplica Świętego Rafała Archanioła, stacje drogi pojmania upamiętniające wydarzenia przed schwytaniem Jezusa oraz stacje tzw. Drogi Krzyżowej. W okresie Wielkiego Postu, regularnie odprawia się właśnie nabożeństwo poświęcone męce Jezusa. Teraz, dzięki staraniom różnych środowisk - jedna z ważnych kapliczek zostanie odnowiona.

Zakres prac

W ramach zadania o nazwie „Prace naprawcze, konserwatorskie–działania inne przy zespole kaplic drogi krzyżowej oraz kaplic symbolizujących historyczne budowle na terenie Kalwarii Piekarskiej. Etap I–dla wybranych kaplic wymagających najpilniejszych prac naprawczych i działań interwencyjnych, w celu zachowania i utrwalenia substancji zabytkowych” przewidziano następujące prace:

  • remont i uszczelnienie w płycie dachu,
  • naprawę i uzupełnienie murów oraz ubytków tynkowych partii elewacji,
  • uzupełnienie i naprawę detali architektonicznych (tralki, słupki, czapy słupka, nakrywy balasek, profile ciągnione),
  • przywrócenie pierwotnej kolorystyki elewacji,
  • naprawę obróbek blacharskich,
  • osuszenie ścian przez iniekcję krystaliczną.

Dotacja celowa dla Grobu Pańskiego

Kwota zaplanowana na pierwszy etap inwestycji dotyczącej kaplicy to 100 tys. zł. Miasto przyznało parafii pw. NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich dotację celową na ten cel. Kwota wynosi 50 tys. zł. Środki finansowe mają zostać przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków, położonych na obszarze Miasta Piekary Śląskie niestanowiących jego wyłącznej własności. Warto dodać, że to pierwszy etap realizowanej inwestycji. Środki na pozostałe działania będą finansowane z kościoła. Podczas ostatniej mszy świętej, kolekta była przeznaczona właśnie na ten cel.

Co z wejściem na górę?

Na tym etapie ciężko przewidzieć, jaka będzie przyszłość tej popularnej niegdyś (nie tylko w związku z religią) kapliczki. Drabina prowadząca na górę została oderwana kilkanaście lat temu. W związku z pielgrzymkowym charakterem tej części Kalwarii, nie wiadomo jeszcze, czy kapliczka odzyska dawny bonus. Z całą pewnością w pierwszej kolejności zostanie odnowiona figura, która znajduje się w środku.

zdj: GoogleMaps i Facebook Tomasz Wesołowski

Subskrybuj piekary.info

google news icon