Radzionków, Piekary Śląskie i Ruda Śląska wysoko w rankingu wymiany kopciuchów

Radzionków, Knurów, Piekary Śląskie, Miasteczko Śląskie i Ruda Śląska znalazły się z gronie 100 najbardziej aktywnych gmin w Polsce pod względem tempa składania wniosków o dofinansowanie wymiany starych pieców i docieplenia domów mieszkalnych.

UM Rybnik
Dymiący komin

Polski Alarm Smogowy co kwartał publikuje zestawienie pokazujące jak w poszczególnych gminach Polski przebiega realizacja programu „Czyste Powietrze” . W tym celu działacze PAS, przy współpracy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Banku Światowego, analizują liczbę składanych wniosków o dofinansowanie wymiany źródeł ogrzewania oraz przeprowadzenie termomodernizacji domów mieszkalnych, zestawiając je z liczbą budynków jednorodzinnych w gminie.

Ranking za ostatni kwartał zeszłego roku pokazuje, że do wymiany kotłów i docieplenia domów najbardziej garną się mieszkańcy w małych gminach. W pierwszej setce najaktywniejszych gmin znajdują się bowiem głównie te liczące sobie poniżej 20 000 mieszkańców. Liderem zestawienia są podrybnickie Jejkowice.

W sumie, wśród pierwszych 30 gmin z najnowszego rankingu PAS aż 25 pochodzi z województwa śląskiego. W pierwszej dziesiątce znalazły się m.in. Czerwionka - Leszczyny, Wodzisław Śląski, Rydułtowy, Rybnik, zaś na miejscu 10 uplasował się Radzionków. Dalej w zestawieniu można znaleźć m.in. Kalety (miejsce 15), Orzesze (23), Knurów (26), Piekary Śląskie (57), Miasteczko Śląskie (68), Tworóg (74), Rudę Śląską (81) i Mysłowice (87). Jak podkreślają działacze PAS to kolejny kwartał, gdy nasz region przoduje w tym zestawieniu.

- Cieszy mnie taka aktywność gmin z województwa śląskiego. W tym województwie od 1 stycznia tego roku uchwała antysmogowa zakazała użytkowania „kopciuchów” wyprodukowanych przed 1 września 2007 r. Widać, że zapisy uchwały są dobrym motywatorem do likwidacji pozaklasowych kotłów – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Jak podkreślono ranking za IV kwartał 2021 r. będzie brany pod uwagę przy pierwszym rocznym podsumowaniu (zestawienie obejmie okres od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.). Wyłoni ono najaktywniejsze gminy w programie „Czyste Powietrze”, dla których NFOŚiGW przewidział bonusy finansowe o łącznej wartości 16 milionów złotych.

- Gratyfikacje finansowe to tylko jedna z korzyści dla aktywnych gmin. Warto jednak pamiętać, że aktywny udział w programie „Czyste Powietrze” to przede wszystkim gwarancja trwałych oszczędności wynikających z nowoczesnej, kompleksowej termomodernizacji budynków dla ich właścicieli oraz możliwość oddychania czystym, zdrowym powietrzem dla nas wszystkich – podkreśla Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Subskrybuj piekary.info

google news icon