Ptaków w mieście nie wolno dokarmiać chlebem. Jak robić to prawidłowo?

Problem z dokarmianiem ptaków, które możemy spotkać w naszym mieście to powszechne zjawisko. Wielu ludzi, chociaż chce dobrze, robi zupełnie na odwrót. Największy kłopot stanowi żywienie łabędzi chlebem.

Bufet na Skałce

Łabędzie, zarówno w stadach jak i w pojedynkę spotkać możemy chociażby nad brzegami Brynicy. W dzielnicy Kamień czy dalej, na osiedlu Powstańców - nie brakuje ludzi z ogromnym sercem do zwierząt. Niestety, mało kto wie, że karmienie łabędzi (czy innego ptactwa) chlebem może spowodować nawet ich śmierć.

Jak dokarmiać łabędzie?

Weterynarze apelują, by pod żadnym pozorem nie dokarmiać pieczywem łabędzi napotkanych w parkach czy w pobliżu innych zbiorników wodnych. Odżywianie chlebem jest niedopuszczalne. Mimo dobrych chęci - ptakom można w ten sposób jedynie zaszkodzić.

Niestety, z obserwacji wynika, że to właśnie rozmaite formy pieczywa są tym, co najczęściej rzucamy pięknym białym ptakom. Chleb powoduje poważne problemy w układzie pokarmowym łabędzi i innych ptaków.

Co nadaje się do spożycia?

  • zboże
  • warzywa (ważne by nie zawierały dodatkowej soli; mogą być ugotowane lub surowe)

Miasta wprowadzają rozwiązania

W pobliskich Świętochłowicach stanęły specjalne ptasie bufety, gdzie chętni mogą kupić pokarm, który nadaje się do spożycia.

Dokarmianie ptaków - z głową i wiedzą - może pomóc im przetrwać trudny czas nadchodzącej zimy.

Subskrybuj piekary.info

google news icon