Protest kierowców w Piekarach Śląskich. Zmotoryzowani płacili drobniakami za litr benzyny

W Piekarach Śląskich, jak w jednym z kilkunastu miast śląskich odbył się protest pn. "Blokujemy Orlen". Kierowcy poprzez blokowanie wjazdu na stację wyrażali swój sprzeciw wobec rosnących cen paliw. Piekarscy społecznicy wpadli na pomysł, jak "urozmaicić" protest.

- Nie podoba nam się polityka Orlenu, który mimo kursu dolara i cen za baryłkę ropy śrubuje ceny na polskim rynku paliw. Nie jesteśmy również zadowoleni z tego jak rząd (nie)radzi sobie z tym problemem, a wręcz zamiata go pod dywan i mydli ludziom oczy jakoby nie był odpowiedzialny za obecną sytuację - tłumaczyli organizatorzy wydarzenia.

Przy ulicy Bytomskiej 361 w Piekarach Śląskich ustawiła się kolejka kilkudziesięciu aut. Zmotoryzowani byli przygotowani, by za każdy zatankowany litr płacić groszami. Oprócz tego chętnie przy dystrybutorach myli swoje okna.

- Formy protestu mogą być różne, widzieliśmy już awarie pojazdów na wjeździe na stacje benzynowe, ale wpadłem na też pomysł - bazując na pomysłach innych kierowców, że można zrobić to inaczej z podobnym skutkiem. Wystarczy zatankować litr paliwa i zapłacić za to groszami. Czas potrzebny na podliczenie kwoty znacząco wydłuża obsługę. Po zakończonej transakcji można powtórzyć działanie - mówi nam Radosław Palacz, piekarski społecznik.

Piekarzanin dodaje, że poprzez tego typu działania prawo nie było łamane. W Piekarach Śląskich nie było zgłoszonego głównego organizatora protestu, wobec czego uczestnicy działali na własną rękę. Ich zdaniem dzięki protestowi zwrócą uwagę na problem wysokich cen paliw monopolisty, szczególnie w okresie przedwyborczym.

Kontrole policji na wyznaczonych stacjach paliw

Policja Śląska od początku wydarzenia patrolowała wyznaczone stacje benzynowe. Jak mówi nam podinsp. Aleksandra Nowara policjanci reagowali na zakłócenia porządku publicznego. W niektórych miastach uczestnikom protestów wystawione zostały mandaty. Również w Piekarach zjawili się funkcjonariusze policji.

- Na miejscu zjawiło się ok. 20 samochodów. Policjanci szybko zakończyli interwencję - obyło się bez mandatów. Kierowcy zostali zobligowani do usunięcia usterek i odjazdu ze stacji - wyjaśnia Łukasz Czepkowski, oficer prasowy KMP w Piekarach.

W oficjalnym wydarzeniu wzięło udział co najmniej 12 miast. Organizatorzy akcji na terenie woj. śląskiego wyszczególnili poniższe miejscowości.

 • Dąbrowa Górnicza, przy ul. Legionów Polskich 2,
 • Żory, przy ul. Kościuszki,
 • Katowice, przy Al. Murckowskiej 5 i 22,
 • Zabrze, przy ul. Wolności 508,
 • Piekary Śląskie, przy ul. Bytomskiej 361,
 • Bytom, przy ul. Hutniczej 27,
 • Bielsko-Biała, przy ul. Warszawskiej 32, Warszawskiej 357, Żywieckiej 88, Cieszyńskiej 491, Górskiej 2, Bystrzańskiej 96.
 • Rybnik, przy ul. wyzwolenia 44,
 • Pszczyna, przy ul. Górnośląskiej 42,
 • Jastrzębie-Zdrój, przy Al. Józefa Piłsudskiego 66
 • Będzin, przy ul. Czeladzkiej 39,
 • Racibórz, przy ul. Rybnickiej 59 i 1 Maja 2.

Zaczęło się od Bielska-Białej

Przypomnijmy, że pierwszy protest kierowców odbył się w minioną niedzielę - 5. czerwca o godzinie 12 na stacji paliw Orlen przy al. Andersa w Bielsku-Białej. W spontanicznej akcji wzięło udział kilkanaście aut. Tego dnia na stacji przy al. Andersa cena za litr benzyny 95 wyniosła aż 7,94 zł za litr. Kierowcy włączyli światła awaryjne i rozstawili trójkąty ostrzegawcze, tym samym powodując nagłe awarie swoich pojazdów. W kulminacyjnym momencie właściciel stacji zawiadomił policję.

Jak mówi nam organizator wydarzenia, kierowcy, których auta uległy awarii, nie otrzymali mandatów. W momencie, gdy funkcjonariusze zjawili się na stacji, "usterki" dało się naprawić, a kierowcy odblokowali przejazd.

Subskrybuj piekary.info

google news icon