Problemy z wodą w Piekarach Śląskich. MPWiK uspokaja: "Nie ma powodów do obaw"

Dziś, 23 września, w naszym mieście doszło do "zmętnienia wody". Mieszkańcy są zaniepokojeni, gdyż z kranu leci ciecz o barwie brunatnej. MPWiK w Piekarach Śląskich wyjaśnia przyczynę tej sytuacji i zapewnia, że mieszkańcy zostaną zaopatrzeni w wodę pitną.

MPWiK w Piekarach Śląskich
Piekary Śląskie brudna woda

Brązowa woda w Piekarach Śląskich

Część mieszkańców mogła dziś nieprzyjemnie się zaskoczyć. Z kranów wydobyła się brudna ciecz. Sytuacja ma miejsce w centrum miasta, na Osiedlu Wieczorka i Kozłowej Górze. Podobne problemy mogą pojawić się także w innych dzielnicach.

Co jest przyczyną? Jak tłumaczy Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, w wyniku prac na sieci magistralnej prowadzonych przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. w Katowicach wystąpiło chwilowe zmętnienie wody.

Beczkowozy dla mieszkańców

Urząd Miasta informuje, że woda będzie dostarczona do gospodarstw domowych.

- MPWiK przygotowuje się do przeprowadzenia płukania sieci, gdy tylko sytuacja się unormuje. Obecnie pracownicy piekarskich wodociągów dostarczają wodę pitną do szkół i przedszkoli, a mieszkańców w wodę pitną zaopatrywać będą beczkowozy MPWiK w Piekarach Śląskich, GPW S.A. w Katowicach i wypożyczone z sąsiednich miast - zapewniają urzędnicy.

Czy jest się czym martwić?

Brunatna ciecz wydobywająca się z kranu może budzić uzasadnione obawy. Jak jednak podaje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, nie ma powodów do niepokoju. W oficjalnym komunikacie czytamy:

"W związku z pojawiającymi się pytaniami, czy zmętniona woda jest bezpieczna dla zdrowia, informujemy, że nie ma powodów do obaw, gdyż nie zmieniły się parametry bakteriologiczne wody.

Zmętnienie wody jest rezultatem zmiany ciśnienia oraz zmian kierunku przepływu wody, wynikającymi z prac wykonywanych na sieci Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. Zmiany sprawiają, że osad, który w normalnych warunkach eksploatacyjnych zalegałby w rurach, odrywa się od ścian i płynie wraz z wodą aż do kranu odbiorcy. Woda, choć mętna, nie jest zatem niebezpieczna dla zdrowia".

Subskrybuj piekary.info

google news icon