Powstanie tablica pamiątkowa z dawnymi torami? Jest taki pomysł

Remont ulicy Bytomskiej, który przyniósł odkrycie dawnych torów wzbudził duże zainteresowanie zarówno wśród mieszkańców, jak i lokalnych polityków. Ci drudzy chcą, żeby powstała tablica pamiątkowa, która będzie opowiadać o historii kursujących tu niegdyś linii tramwajowych.

Łukasz Ściebiorowski
Instalacja w czeskim mieście Opava, która informuje o kursowaniu w przeszłości tramwaju

Radny Łukasz Ściebiorowski złożył wniosek do prezydent naszego miasta o zamontowanie okolicznościowej tablicy, która ma upamiętniać najstarszą na Górnym Śląsku linię tramwajową, przebiegającą niegdyś przez Piekary Śląskie.

Jej elementem miałby być fragment torów tramwajowych, które odsłonięto i wydobyto przy okazji bieżącego remontu ulicy Bytomskiej.

– Taka ekspozycja z pewnością będzie właściwie odnosiła się do dziedzictwa kulturowego i historycznego Piekar Śląskich, gdzie tramwaje pojawiły się już w roku 1894 i kursowały w tym miejscu aż do początku lat 80. XX wieku – argumentuje we wniosku Ściebiorowski.

Czytaj również: Podczas prac odkryto fragmenty dawnego torowiska

Jak miałaby wyglądać? Prawdopodobnie będzie podobna do instalacji zlokalizowanej w czeskim mieście Opava, która informuje o kursowaniu w przeszłości tramwaju przez tamtejszy rynek.

Jest co upamiętniać, bo piekarskie linie mają sporą historię. Wielu mieszkańców pamięta jeszcze czasy, kiedy tramwajem można było się poruszać od teraźniejszego centrum miasta aż do Dąbrówki Wielkiej. W 1979 roku zawieszono połączenie pomiędzy Szarlejem a Piekarami, dwa lata później - przestały również kursować tramwaje na szlaku Rozbark–Szarlej...

Wielu mieszkańców pamięta jeszcze możliwość dojazdu do pracy do Bytomia właśnie w ten sposób. Później, jedyną alternatywą z Szarleja były już kursujące do dziś autobusy jadące z Będzina.

Subskrybuj piekary.info

google news icon