Potrzebujesz porady prawnej? Skorzystaj z Dnia Otwartego Notariatu

Często życie pokazuje nam, że z pozoru błahe sprawy mogą okazać się bardziej skomplikowane niż nam się wydawało. Codziennie spotyka nas i ludzi z naszego otoczenia coś, z czym nie potrafimy sobie sami poradzić – i wtedy zwracamy się do eksperta. Tak może być i tym razem, 18 listopada podczas Dnia Otwartego Notariatu.

Dzien otwarty notariatu1

To już po raz 14. notariusze z wielu polskich miast będą udzielali bezpłatnych informacji prawnych. Można to zrobić stacjonarnie w wyznaczonych lokalizacjach, telefonicznie, na czacie lub w streakingu na żywo.

W tym roku wydarzenie, będące najważniejszą inicjatywą społeczną samorządu notarialnego realizowaną przez Krajową Radę Notarialną, 11 rad izb notarialnych oraz spółkę Rejestry Notarialne, odbywa się pod hasłem „Porozmawiaj z notariuszem o zmianach w prawie spadkowym i ich skutkach”.

Eksperci z 19 miast w kraju, w godzinach od 10. do 16., wysłuchają zgłaszających się i odpowiedzą na nurtujące pytania dotyczące różnych dziedzin życia, gdzie wsparcie fachowca jest niezbędne.

Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich, tematem przewodnim tegorocznej edycji są zmiany w prawie spadkowym – zarówno te, które weszły w życie w maju (jak ustawa o fundacji rodzinnej czy zmiany przepisów dotyczące zachowku), jak i te, które zaczną obowiązywać od połowy listopada (dotyczące odrzucenia spadku przez małoletniego, rozszerzenia przesłanek uznania spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia o uporczywe uchylanie się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego oraz kręgu spadkobierców ustawowych w sytuacji, gdy zmarły nie pozostawił najbliższych).

Specjaliści z tej dziedziny najczęściej kojarzeni są z udzielaniem rad w zakresie spadków i dziedziczenia. Warto jednak pamiętać, że można się też do nich zwrócić m.in. z umowami majątkowymi małżeństw, hipoteką czy ustanowieniem pełnomocnika.

Już teraz można zadawać pytania za pośrednictwem strony internetowej www.porozmawiajznotariuszem.pl – odpowiedzi będą udzielane w dn. 18 listopada w trakcie streamingu na żywo na profilu "Porozmawiaj z Notariuszem" na Facebooku.

Dyżur stacjonarny odbędzie się w sobotę, w Urzędzie Miasta Katowice przy ul. Młyńskiej 2c lub pod nr tel. 32 / 441 82 45.

Subskrybuj piekary.info

google news icon