Ponad 25 litrów oddanej krwi w 2020 roku przez piekarskich policjantów

Krew to bardzo cenna substancja – nie można jej sztucznie wyprodukować. Jest stale potrzebna do różnego rodzaju zabiegów i operacji. Piekarscy funkcjonariusze świetnie zdają sobie sprawę z tego, że kiedyś oni czy ich najbliżsi mogą jej potrzebować, dlatego regularnie oddają krew.

O1policjalkrew2020

Podziel się cząstką siebie – oddaj krew!

Każdego dnia szpitale w całej Polsce wykonują setki planowanych zabiegów czy skomplikowanych operacji, które wymagają zabezpieczenia dużych ilości krwi. Dodatkowo do placówek trafiają dziesiątki osób z różnego rodzaju wypadków, które potrzebują natychmiastowej pomocy. Przy operacji serca zużywa się ok. 6 jednostek krwi, natomiast przy przeszczepie wątroby – 20 jednostek. Należy nadmienić, iż 1 jednostka krwi pochodzi od 1 dawcy.

Ze względu na powyższe krew jest bardzo cenną substancją. Piekarscy policjanci regularnie zasilali banki krwi. W ciągu ostatnich 12 miesięcy oddali ponad 25 litrów krwi. Zgodnie stwierdzili, że w przyszłym roku pobiją ten wynik. Funkcjonariusze zachęcają kolegów po fachu, by również zostali dawcami życiodajnej substancji. Podzielenie się cząstką siebie może uratować komuś życie.

Oddawania krwi nie należy się obawiać, ponieważ jest ono całkowicie bezpieczne i trwa od 5 do 8 minut. Kto może oddać krew? Krwiodawca może zostać każda osoba od 18 do 65 roku życia, która waży więcej niż 50 kg. Istnieją oczywiście pewne wymogi zdrowotne, które należy spełnić. Co nas dyskwalifikuje? Nie można oddać krwi, jeżeli w ciągu ostatnich: 6 miesięcy wykonywaliśmy sobie tatuaż lub przekłuwaliśmy ciało (kolczyki), 2 tygodni stosowaliśmy antybiotyk, 7 dni usuwaliśmy zęba.

fot. Komenda Miejska Policji w Piekarach Śląskich

Subskrybuj piekary.info

google news icon