Ponad 2 mln na instalacje fotowoltaiczne i solarne – ekologiczna energia w naszym mieście

Coraz większa liczba mieszkańców Piekar Śląskich decyduje się na założenie instalacji fotowoltaicznych lub solarnych. Nic dziwnego, ponieważ taka zmiana pozwala w dużym stopniu zmniejszyć miesięczne rachunki za prąd. Dodatkowo na założenie instalacji miasto przyznaje dofinansowania – mieszkańcy płacą tylko 15% całości kosztów.

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika służy do pozyskiwania energii wprost ze słońca. Poprzez zjawisko konwersji promieniowanie słoneczne zmienia się w prąd elektryczny (stały) za pomocą paneli fotowoltaicznych. Wygenerowana energia trafia następnie do inwertera (falownika), który przekształca go w prąd zmienny. Nadwyżki wytarzanej energii są magazynowe – użytkownik może użyć jej w późniejszym czasie.

Instalacje fotowoltaiczne są najpopularniejszą formą z ekologicznych sposobów pozyskiwania energii. Można z niej korzystać niemal wszędzie, a ilość produkowanej energii zależy od intensywności promieniowania słonecznego, jakie dociera do Ziemi. Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest bardzo opłacalna. Fotowoltaika pozwala na duże oszczędności w rachunkach za prąd, a przy odpowiednim doborze mocy pozwala na wygenerowanie wystarczającej ilości energii do zasilenia całego domu.

Ekologiczna energia w Piekarach Śląskich

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się dużym powodzeniem w naszym mieście. Wiele osób zdecydowało się na złożenie wniosku w ramach projektu „Łączy nas energia. Montaż instalacji OZE w budynkach mieszkalnych”. Do tej pory wykonano 198 sztuk instalacji fotowoltaicznych oraz 90 sztuk instalacji solarnych. Miasto przyznaje mieszkańcom dofinansowanie w wysokości aż 85% całości kosztów. Do instalacji fotowoltaicznych dopłaty wyniosły 1 620 235,98 zł – koszt jednego dofinansowania to 8 183,01 zł, zaś do instalacji solarnych 673 276,50 zł – koszt jednej dopłaty to 7 480,85 zł. Łącznie na ten cel rozdysponowano 2 293 512,48 zł.

Warto przypomnieć, iż Piekary Śląskie są jedną z pierwszych gmin w Polsce, która rozpoczęła wdrażanie “Programu ograniczenia niskiej emisji”. W trakcie realizacji programu, w latach 2004-2020, dla obiektów indywidualnych wykonano takie zadania, jak:
• wymieniono 948 źródeł ciepła na ekologiczne ekogroszkowe, opalane biomasą, gazowe,
• ocieplono 598 budynki mieszkalne jednorodzinne,
• zamontowano 363 kolektorów słonecznych.

Subskrybuj piekary.info

google news icon