Uważaj na podejrzane SMS-y od złodziei. Piekarska policja alarmuje!

W ciągu kilku ostatnich dni wielu mieszkańców naszego miasta otrzymało SMS-y o następującej treści: „Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne”. Piekarzanie otrzymali również wiadomości dotyczące rzekomo niezapłaconego mandatu. Uwaga! Te informacje rozsyłane są przez oszustów, którzy chcą wyłudzić pieniądze. Pod żadnym pozorem nie należy odpowiadać na takie wiadomości.

Cyberprzestepca

Nowe metody oszustów i naciągaczy

Swego czasu w mediach było bardzo głośno o osobach, którzy naciągali naiwnych ludzi, stosując metodę na wnuczka, policjanta czy pracownika dostawcy prądu. Te formy wymagały jednak bezpośredniego kontaktu oszusta z poszkodowanym. Wyłudzacze opracowali więc kolejną metodę: wysyłają SMS-y z informacjami o niezapłaconym mandacie lub przejęciu paczki przez służby celne. W treści wiadomości umieszczają link, który zawiera adres do złośliwej aplikacji. Po jej pobraniu oszust przejmuje kontrolę nad telefonem i z łatwością opróżnia konto w bankowości mobilnej. Link może również przekierować nas na fałszywą stronę banku, gdzie po wpisaniu danych naciągacz je przejmuje.

Jedną z osób, która otrzymała takie SMS-y jest Natalia Ciupińska-Szoska, I Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Piekary Śląskie:

Policja apeluje o zachowanie ostrożności. Należy nie odpowiadać na podejrzane SMS-y, a już szczególnie nie klikać w podane tam linki. Ponadto trzeba uważać na pobieranie załączników, które pochodzą z nieznanych źródeł. Logowanie do bankowości elektronicznej należy wykonywać zawsze z poziomu stron, do których mamy zaufanie.

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Perfumy

Złodziej okradł piekarską drogerię

Nieletni zlodziej z Bytomia

16-letni złodziej z Bytomia okradł sklep w...

Policja1

Reakcja piekarskiego policjanta po służbie -...

Policja

Poszukiwany listami gończymi po latach wpadł w...

Radio jpg

Wizyta policji w siedzibie Radia Piekary

M 149230666 249052123507940 4981962426498107908 n

Piekary Śląskie: poszukiwany Adrian Ostapowicz

1wyłudzneiepixa

Metoda na policjanta nadal aktualna –...