Podsumowanie policyjnych działań NURD

W piątek, 26 lutego na piekarskich, piekarscy funkcjonariusze przeprowadzali działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Policjanci z drogówki sprawdzali, jak na drodze zachowują się kierowcy, a także czy piesi stosują się do obowiązujących przepisów. Ponadto „niewidoczni” piesi otrzymali od stróżów prawa odblaski.

Policjanci czuwali nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego w miejscach, w których już wcześniej dochodziło do łamania przepisów. Patrol objął również słabo oświetlone przejścia dla pieszych. Podczas piątkowej akcji ujawniono 58 wykroczeń, z czego większą część popełnili kierowcy pojazdów. Piesi również nie byli bez winy – mieszkańcy Piekar Śląskich notorycznie przechodzili przez jezdnię w miejscach niedozwolonych. Działania funkcjonariuszy miały również charakter wychowawczy – zwracali uwagę na nieodpowiednie zachowania na drodze oraz przypominali o aktualnych przepisach.

Czynności funkcjonariuszy w ramach NURD skupiły się nie tylko na bacznej obserwacji zachowań kierowców w stosunku do pieszych czy rowerzystów. Policjanci z piekarskiej drogówki skupili się również czy „niechronieni” nie są prowodyrami niebezpiecznych sytuacji. Podczas całej akcji stróże prawa wręczali pieszym kolorowe odblaski. Od lat wiadomo, iż mały świecący element może uchronić nas od utraty zdrowia czy życia. To niby niewiele – zwykła opaska, a może zdziałać cuda.

Działania "NURD" wpisują się w zadania mające na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W styczniu śląscy funkcjonariusze podsumowali bezpieczeństwo na drogach w 2020 roku. Choć liczba śmiertelnych ofiar w wypadkach nadal budzi grozę – 186 zgonów, to w porównaniu z poprzednimi latami jest stopniowo się zmniejsza. W 2019 roku na śląskich drogach zginęło 199 osób, natomiast w 2018 – 220 osób. Odnotowano jednak wzrost ofiar wśród pieszych. Jeśli dodamy do siebie liczbę zgonów rowerzystów, pieszych i motorowerzystów, to okazuje się, że ponad połowę wszystkich ofiar stanowią „niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.

fot. Komenda Miejska Policji w Piekarach Śląskich

Subskrybuj piekary.info

google news icon