Podsumowanie akcji Senegal Welcome to Piekary. Po 3 latach wydarzenie doszło do skutku

Grupa młodych piłkarzy z Senegalu po trzech latach strań przyleciała do Piekar Śląskich, by rozegrać międzynarodowe mecze. Pod koniec lipca na boisku MOSiR-u odbył się wielki finał międzynarodowej akcji profilaktycznej. Młodzi piłkarze przez dwa tygodnie mają możliwość zwiedzania naszego regionu.

W sobotę, 30 lipca na boisku Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się międzynarodowy turniej piłki nożnej. W turnieju zaprezentowały się drużyny: Jed Foot Academy z Senegalu, Górnik Zabrze, Śląski Związek Piłki Nożnej U-15, Zagłębie Sosnowiec, APN Olimpia Piekary Śląskie i GKS Andaluzja Brzozowice. Najlepszą drużyną w turnieju okazał Górnik Zabrze S.A., który pokonała w finale drużynę Śląskiego Związku P.N. Trzecie miejsce zajęła APN Olimpia Piekary Ślaskie, a czwarte drużyna gości Jed Foot Academy z Senegalu.

Oprócz tego podczas wydarzenia, piłkarze i goście mogli korzystać m.in. z mobilnego dmuchanego miasteczka piłkarskiego, brać udział w różnych grach i zabaw, a także mieli możliwość obejrzenia policyjnego radiowozu. W ramach wydarzenia odbyły się również pokazy freestyle football w wykonaniu Grzegorza Rygulskiego.

Realizacja pomysłu trwała od 2019 roku

Pomysłodawczynią akcji była asp. Aleksandra Zydyk, która już 3 lata temu wspólnie z tancerzem Paco pochodzącym z Senegalu wnioskowała o organizację wydarzenia. Wówczas policjantka prowadziła w szkołach prelekcje na temat rasizmu pod hasłem: „Wszyscy jesteśmy równi-powiedz NIE rasizmowi”. W międzynarodowym turnieju mieli wziąć udział z miasta Tivaouane w Senegalu.

Piekarska komenda i urząd miasta przystąpili do zorganizowania przedsięwzięcia. Początkowo wyjazd młodych piłkarzy do Polski w 2019 roku miał sfinansować senegalski sponsor, któregoo decyzja o wycofaniu się uniemożliwiła przylot piłkarzy. Asp. Aleksandra Zydyk nie poddała się i wspólnie z wolontariuszami zorganizowała zbiórkę na pokrycie kosztów przelotu. Po zebraniu odpowiednich środków organizację akcji uniemożliwiła pandemia COVID-19 i wprowadzone w związku z nią ograniczenia. Po 3 latach zmagań z przeciwnościami losu przedsięwzięcie doczekało się szczęśliwego zakończenia.

Subskrybuj piekary.info

google news icon