Pochodzący z Piekar Śląskich Mateusz Ledwig, twórca Roobens/Rubens był z Bytomia, wydał słownik śląsko-polski

M

Mateusz Ledwig, twórca popularnego profilu Roobens/Rubens był z Bytomia na Facebooku i Instagramie, nie pochodzi z Bytomia, tylko z Piekar Śląskich. Mateusz wydał właśnie swoją pierwszą książkę "Godej. Potoczny słowniczek polsko-śląskich zwrotów..."

Ledwig pochodzi z Piekar Śląskich, i właśnie tam, jako bajtel, nauczył się godać. - Do liceum chodziłem w Bytomiu, do tzw. "Sikoraka" i tam się tak zakręciłem na punkcie tego, jak zupełnie inaczej godomy, akcentujemy, rycymy na Rudzie, na Górach, w Świętochłowicach, że postanowiłem... założyć Rubensa - wspomina początki swojej popularności.

Gdy już założył profil Rubens był z Bytomia, to zrobił się na niego szał w internetach. Na początku zamieszczał ilustracje - obrazy tytułowego Rubensa, z żartobliwymi napisami po śląsku. Później powstała linia ubrań z hasłami i ilustracjami znanymi z Rubensa, kubki i plakaty oraz biżuteria sygnowana przez Roobensa.

Teraz Mateusz postanowił rozpropagować śląską godkę.

"GODEJ. W trudnej relacji lub po rozstaniu" to słowniczek, kery pomoże Ci głośno ryknąć i zrozumieć jak ftoś na Ciebie rycy w związku - zachwala swoją pierwszą książkę Mateusz Ledwig.

"Oddaję na Wasze ręce tego mojego małego kochanego bajtla, tego mojego dzidziusia, Brajanka najukochańszego, pierwszą książkę, a właściwie, słowniczek, potoczny słowniczek ślonskiej godki. Jest bardzo specyficzny, każda litera alfabetu to jedno słowo, z opisem i przykładem użycia. W tej książeczce wszystkie słowa odnoszą się do relacji w związku, tej trudnej, obecnej, albo zakończonej, z ... EX." - pisze Mateusz

Książka z intensywnie żółtą okładką właśnie wyszła z drukarni, można ją już zamawiać w preorderze, kosztuje teraz 29,90 zł (jej cena okładkowa to 44,90 zł). Oprócz tego Mateusz obiecuje, że podpisze każdy egzemplarz zamówiony we wcześniejszej wysyłce. Książkę można zamówić tu: roobens.pl/godej

Przeczytaj TUTAJ, dlaczego twórca marki Roobens/Rubens był z Bytomia uważa, że gwara śląska jest sexy i Ślązacy powinni być z niej dumni.

Subskrybuj piekary.info

google news icon