Piknik militarny, podchody i grochówka. Tak Piekary Śląskie obchodziły Święto Wojska Polskiego

Wczoraj, 19 sierpnia, pod Kopcem Wyzwolenia można było oglądać sprzęt militarny. Na gości czekały też rozmowy z żołnierzami, gra terenowa, pokazy oraz oczywiście tradycyjna grochówka.

Święto Wojska Polskiego w Piekarach Śląskich

Oficjalna część obchodów rozpoczęła się od uroczystej Mszy świętej w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego. Wzięła w niej udział Wojskowa Asysta Honorowa 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu. Liturgię uświetnił chór Per Anima z Szarleja i Orkiestra Wojskowa z Krakowa. Przewodniczył ks. kanonik dr Mirosław Godziek, proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja. Następnie złożono meldunek o rozpoczęciu uroczystości, na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę, odegrano hymn państwowy i hejnał Miasta Piekary Śląskie. Odczytany został także Apel Pamięci. Na zakończenie odbyła się defilada wojskowa.

- Każdego roku w sierpniu Piekary Śląskie ożywia wyjątkowa atmosfera, związana z obchodami Święta Wojska Polskiego. Uroczystości pod Kopcem oraz pikniki militarne stały się nie tylko naszą tradycją, ale także chlubną wizytówką miasta. Jednak obecność na tej ziemi polskich żołnierzy – dziś tak naturalna – dla naszych przodków długo pozostawała w sferze oczekiwań i tęsknot. Patriotyzm, męstwo, karność, poczucie honoru, odporność na trudy, koleżeństwo – to wartości i cechy, które są bliskie Wam – Żołnierzom. Dlatego dzisiejsze Wojsko Polskie to nie tylko siła militarna, ale formacja, na którą nasza Ojczyzna i jej mieszkańcy mogą liczyć w wielu różnych potrzebach – powiedziała Sława Umińska-Duraj, Prezydent Miasta Piekary Śląskie.

Po uroczystym otwarciu święta przyszedł czas na piknik militarny. Pod Kopcem Wyzwolenia mieszkańcy mogli zobaczyć pojazdy i sprzęt wojskowy. Była to również okazja do rozmowy z żołnierzami. Chętni wzięli udział w grze terenowej "Znajdź zaginioną przepowiednię Śląskiego Wernyhory", a na najmłodszych czekały darmowe zamki dmuchane. Nie zabrakło oczywiście wojskowej grochówki. W galerii zobaczycie, jak bawili się uczestnicy tegorocznego wydarzenia.

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Piekary śląskie majówka 2023

Majówkowy spacer w poszukiwaniu wiosny

3 maj 2023 piekary śląskie

Co będzie się działo 3 maja przy Kopcu Wyzwolenia?

Piekarska Parada Motocyklowa

Piekarska Parada Motocyklowa. Na mecie ponad 100 pojazdów

Piekary śląskie święto wojska polskiego

Piekary zapraszają na obchody Święta Wojska Polskiego

Świąteczny Piekarski Kiermasz Zabawek 2023

Przed nami Świąteczny Piekarski Kiermasz Zabawek

Piekarska ustawka sportowa 2

W Piekarach Śląskich. Szykuje się Ustawka Sportowa...

Piekary Śląskie - inicjatywa lokalna 2021

Zimowe inicjatywy lokalne wybrane. Co będzie się działo?