Piknik militarny, podchody i grochówka. Tak Piekary Śląskie obchodziły Święto Wojska Polskiego

Wczoraj, 19 sierpnia, pod Kopcem Wyzwolenia można było oglądać sprzęt militarny. Na gości czekały też rozmowy z żołnierzami, gra terenowa, pokazy oraz oczywiście tradycyjna grochówka.

Święto Wojska Polskiego w Piekarach Śląskich

Oficjalna część obchodów rozpoczęła się od uroczystej Mszy świętej w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego. Wzięła w niej udział Wojskowa Asysta Honorowa 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu. Liturgię uświetnił chór Per Anima z Szarleja i Orkiestra Wojskowa z Krakowa. Przewodniczył ks. kanonik dr Mirosław Godziek, proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja. Następnie złożono meldunek o rozpoczęciu uroczystości, na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę, odegrano hymn państwowy i hejnał Miasta Piekary Śląskie. Odczytany został także Apel Pamięci. Na zakończenie odbyła się defilada wojskowa.

- Każdego roku w sierpniu Piekary Śląskie ożywia wyjątkowa atmosfera, związana z obchodami Święta Wojska Polskiego. Uroczystości pod Kopcem oraz pikniki militarne stały się nie tylko naszą tradycją, ale także chlubną wizytówką miasta. Jednak obecność na tej ziemi polskich żołnierzy – dziś tak naturalna – dla naszych przodków długo pozostawała w sferze oczekiwań i tęsknot. Patriotyzm, męstwo, karność, poczucie honoru, odporność na trudy, koleżeństwo – to wartości i cechy, które są bliskie Wam – Żołnierzom. Dlatego dzisiejsze Wojsko Polskie to nie tylko siła militarna, ale formacja, na którą nasza Ojczyzna i jej mieszkańcy mogą liczyć w wielu różnych potrzebach – powiedziała Sława Umińska-Duraj, Prezydent Miasta Piekary Śląskie.

Po uroczystym otwarciu święta przyszedł czas na piknik militarny. Pod Kopcem Wyzwolenia mieszkańcy mogli zobaczyć pojazdy i sprzęt wojskowy. Była to również okazja do rozmowy z żołnierzami. Chętni wzięli udział w grze terenowej "Znajdź zaginioną przepowiednię Śląskiego Wernyhory", a na najmłodszych czekały darmowe zamki dmuchane. Nie zabrakło oczywiście wojskowej grochówki. W galerii zobaczycie, jak bawili się uczestnicy tegorocznego wydarzenia.

Subskrybuj piekary.info

google news icon