Pijany nie kupił piwa, więc wybił szybę w piekarskim sklepie

Sprzedawca ma prawo odmówić sprzedaży i podawania wyrobów zawierających alkohol osobom nieletnim oraz osobom nietrzeźwym. Z tego prawa skorzystała sprzedawczyni w jednym ze sklepów w Piekarach Śląskich, kiedy to pijany mężczyzna chciał kupić piwo. Odmowa kobiety spotkała się z agresywną reakcją klienta – chuligan wybił szklaną witrynę sklepu.

Policja kajdanki

Zdarzenie miało miejsce w ubiegły czwartek. 25 marca do jednego z osiedlowych sklepów w Piekarach Śląskich wszedł 33-latek, będący pod wyraźnym wpływem alkoholu. Mężczyzna chciał nabyć piwo. Ekspedientka widząc w jakim stanie znajduje się klient odmówiła sprzedaży wyrobu alkoholowego. To jednak nie spodobało się mężczyźnie. 33-latek wyszedł ze sklepu, lecz po chwili wrócił z metalowym koszem na śmieci, którym rzucił w szklaną witrynę sklepu. Na miejscu niemal natychmiast pojawili się stróże prawa, którzy bardzo szybko ustalili dane osobowe chuligana. Mężczyzna został zatrzymany na klatce schodowej, a następnie został przetransportowany na komisariat piekarskiej policji. Po nocy spędzonej w areszcie usłyszał zarzut za czyn o charakterze chuligańskim. O jego dalszym losie zadecyduje są i prokuratura. 33-latkowi grozi teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Jeśli nietrzeźwy klient chce kupić piwo lub innych wyrób alkoholowy, ekspedient/ka ma prawo odmówić sprzedaży. Mówi o tym Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r. (Dz.U. Nr 35, poz. 230):

Art. 15. [Osoby nietrzeźwe, nieletni]
1. Zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:
1) osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości;
2) osobom do lat 18;
3) na kredyt lub pod zastaw.

Subskrybuj piekary.info

google news icon