Pijany kierowca autobusu zatrzymany w Piekarach Śląskich! Miał prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie

Nietrzeźwy kierowca autobusu ZTM w Piekarach Śląskich został zatrzymany przez czujnych policjantów. Badanie wykazało, że miał prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie.

We wtorek 19 października 2021 tuż przed godz. 15.00 policjanci z piekarskiej drogówki zatrzymali na ul. Wyszyńskiego mężczyznę kierującego autobusem miejskim ZTM relacji Wojkowice-Bytom. Chwilę wcześniej zauważyli, jak kierowca coś pije i podejrzewając, że może to być alkohol, zatrzymali pojazd do kontroli. Pomimo tego, że napojem, który pił kierowca, był „energetyk”, badanie alkomatem wykazało w organizmie 59-latka prawie 1,5 promila alkoholu. Autobusem podróżował w tym czasie jeden pasażer. Policjanci zatrzymali kierowcy prawo jazdy, a o jego dalszym losie zadecyduje teraz prokurator i sąd.

- Kierujący dostał wezwanie do stawiennictwa na komendzie. Zostanie przesłuchany. Przestawimy mu zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości - relacjonuje sierż. szt. Łukasz Czepkowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich.

Jak wyjaśnia Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Metropolitalnego, autobus należał do konsorcjum firm prywatnych, nie do miejskiego przewoźnika.

- My jako ZTM nie możemy wyciągnąć konsekwencji wobec kierowcy, bo nie jesteśmy jego pracodawcą. Mam nadzieję, że odpowiednie organy i pracodawca kierowcy to zrobią. Ten kierowca już stracił prawo jazdy, więc za kółko już nie wsiądzie. Będziemy wyjaśniać tę sprawę szczegółowo. Już zabezpieczyliśmy monitoring z miejsca zatrzymania nietrzeźwego kierowcy - dodaje Wawrzaszek.

Jak się okazuje, to niejedyny nietrzeźwy kierowca, którego zatrzymali w ostatnich dniach policjanci z Piekar Śląskich.

Dwóch nietrzeźwych kierowców zatrzymanych w sobotę w Piekarach Śląskich

Kolejnych dwóch nietrzeźwych kierujących mundurowi zatrzymali w ubiegłą sobotę, 16 października 2021. Tuż po godz. 5.00 rano do komendy wpłynęło zgłoszenie o kierującym oplem astrą, który porusza się od strony Świerklańca i ma problemy z utrzymaniem prostego toru jazdy. Policjanci z patrolówki zatrzymali wskazane auto na ul. papieża Jana Pawła I. Badanie alkomatem wykazało u kierowcy ponad pół promila alkoholu. 29-latkowi zostało zatrzymane prawo jazdy, a pojazd zabezpieczono na policyjnym parkingu.

W tym samym dniu po godz. 16.00 policjanci z piekarskiej drogówki zostali wezwani na ul. Konstytucji 3 Maja, gdzie doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych. Jak ustalili policjanci, kierujący audi najechał na tył fiata pandy, którego kierowca zatrzymał się przed czerwonym światłem sygnalizatora. Uczestników przebadano na zawartość alkoholu i okazało się, że 62-letni kierowca audi ma w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy, a pojazd trafił na policyjny parking.

Za kierowanie pod wpływem alkoholu grożą surowe kary

Policjanci przypominają, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, zagrożonym karą do 2 lat więzienia. Wobec sprawcy sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata i świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie niższej niż 5 tysięcy złotych. Kolejną dolegliwością jest wyznaczana przez sąd kara grzywny, czy podanie wyroku do publicznej wiadomości. Ponadto sprawcy nie mogą liczyć, w razie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym, na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela.

Subskrybuj piekary.info

google news icon