Pierwsze szczepienia personelu przeciw COVID-19 w Piekarskim Centrum Medycznym

Wczoraj, 29 grudnia zaszczepiono pierwsze osoby pracujące w szpitalu węzłowym – Piekarskim Centrum Medycznym. Kolejnych kilkanaście osób ma zostać zaszczepionych do końca tygodnia, a następna dostawa szczepionek zostanie przywieziona zaraz po nowym roku.

O1strzy

- Szczepionka daje nam nadzieję na zakończenie walki z koronawirusem. Oznacza ona nie tylko powrót do normalności, ale jest też skutecznym mechanizmem ochrony miejsc pracy – napisał na jednym z portali społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

W Polsce pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19 przeznaczone są dla personelu medycznego i niemedycznego tzw. szpitali węzłowych. W naszym kraju jest 509 takich jednostek. Szczepienia są dobrowolne, a zapisy na otrzymanie szczepionki zostały przedłużone i potrwają do 14 stycznia 2021 roku.

Szczepienia w piekarskim szpitalu

- W pierwszej kolejności szczepione są osoby, które jeszcze nie przeszły koronawirusa. W dalszej kolejności wszyscy chętni. Obecnie zgłoszonych mamy przeszło 200 pracowników szpitala - mówi Zbigniew Żołnierczyk, prezes Piekarskiego Centrum Medycznego.

29 grudnia odbył się pierwszy etap szczepień personelu w Piekarskim Centrum Medyczny przy ul. Szpitalnej 11. Na godzinę 14.00 zaszczepiono 40 osób. Do końca tygodnia planowane jest podanie szczepionki kolejnym 35 osobom. Szpital otrzymał tylko 75 dawek, pochodzących z pierwszej dostawy substancji Pfizera do Polski. Preparaty dotarły do naszego kraju w ubiegły piątek około godziny 22.00. Następnie zostały przewiezione do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych.

Kolejne dawki szczepionek trafią do piekarskiego szpitala na początku przyszłego tygodnia. Biorąc pod uwagę szczepionki Pfizera, pełną odporność nabywa się dopiero po przyjęciu dwóch dawek. Osoby, które otrzymały pierwsza szczepionkę, drugą dawkę otrzymają za 21 dni.

fot. freepik.com

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

1 punkt szczepien pcm

Masowy Punkt Szczepień w Piekarach Śląskich już...

Piekarskie centrum medyczne fundacja pko

Środki ochronne dla Piekarskiego Centrum...

Instalacja w czeskim mieście Opava, która informuje o kursowaniu w przeszłości tramwaju

Powstanie tablica pamiątkowa z dawnymi torami?

Szczepionka

Czy w Piekarach Śląskich powstaną Punkty...

1 BIBLIOTEKAPODCHMURKA

Piekary Śląskie: „Biblioteka pod Chmurką” -...

0001szcz

Kolejny etap szczepień przeciwko COVID-19 –...

0 PRZEGLADTYGODNIA

Podsumowanie tygodnia – najważniejsze newsy z...