Pierwsze podwyżki opłat za ciepło Na Osiedlu Wieczorka rachunek wzrósł o ponad 300 zł

Mieszkanka ulicy Alojzanów udostępniła dane dotyczące aktualnych podwyżek opłat za ciepło. W ciągu jednego miesiąca kwota rachunku skoczyła w górę o kilkaset złotych. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada, że w listopadzie taryfy ponownie mogą zostać podwyższone.

Mieszkańcy ulicy Alojzanów na Osiedlu Wieczorka otrzymali pismo, w którym dyrektorka Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej - Wioletta Bielawska wyjaśnia, z czego wynikają podwyżki opłat za ciepło, które mieszkańcy muszą opłacić do 10. sierpnia.

- Drastyczny wzrost cen węgla wymusił na Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Piekarach Śląskich złożenie wniosku do Urzędu Regulacji Energetyki o zmianę taryfy dla ciepła. Wniosek po długotrwałej i wnikliwej weryfikacji został zatwierdzony - tłumaczy dyrektor ZGM.

Podwyżki cen o kilkaset złotych

Bielawska w dalszej części pisma dodaje, że decyzją prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z 15 lipca wzrost cen ciepła w odniesieniu do ostatnich stawek wyniósł 46,7 proc. W przypadku mieszkania o powierzchni użytkowej 53,69 m2 stawka w porównaniu z lipcem br. w sierpniu wyniosła o 332 zł brutto więcej, tj. z 514 na 846 zł.

Obowiązująca taryfa nie była egzekwowana przez dłuższy czas. Wcześniej obowiązująca taryfa została wprowadzona do stosowania w rozliczeniach z odbiorcami 4 marca, a już pod koniec kwietnia MPEC wystąpił o jej zmianę. Na skutek tego dla odbiorców otrzymujących ciepło z „Ciepłowni Julian” i „Ciepłowni Gen. Ziętka” cena wzrośnie z 51,96 zł za GJ do 89,43 zł za GJ. W przypadku pozostałych grup taryfowych będzie to skok z 61,37 zł za GJ na 100 zł za GJ (stawka opłaty za ciepło dla odbierających je z „Ciepłowni Kasztanowa”) i z 47,59 zł za GJ na 67,32 zł za GJ (cena ciepła dla odbierający je z „Ciepłowni Andaluzja II”).

Kolejne podwyżki w listopadzie?

W dalszej części pisma nadesłanego przez ZGM można przeczytać, że w listopadzie br. w związku z podwyższeniem stawki VAT z tytułu dostawy ciepła z 5 na 23 proc. mieszkańcy obciążeni zostaną dopłatą 18 procent, adekwatnie do ustalonej taryfy za ciepło. W przypadku mieszkanki ulicy Alojzanów będzie to podwyżka o ponad 145 zł.

Natomiast premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej, która odbyła się w piątek, 29 lipca zapowiedział, iż tarcza antyinflacyjna (w tym także wyżej wspomniana stawka VAT) zostanie przedłużona do końca roku, a nie jak poinformował ZGM do 31 października br.

- Tarcze na pewno zostaną przedłużone do końca roku, te, które oznaczają ubytek w podatku VAT na skutek obniżki VAT do 0 na przykład na większość artykułów żywnościowych, czy z 23 na 8 proc. na paliwa, podobnie obniżki VAT na gaz, energię elektryczną czy cieplną - powiedział premier podczas piątkowej konferencji prasowej.

Przypomnijmy, że obecnie w ramach tarcz stosowana jest m.in. niższa stawka VAT na paliwa (8 proc. zamiast 23 proc.), stawka VAT na prąd i ciepło wynosi 5 proc. - zamiast 23 proc., a stawka VAT na gaz wynosi 0 proc. Do 0 proc. jest obniżony również VAT na podstawowe produkty żywnościowe, nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej.

Subskrybuj piekary.info

google news icon