Pierwsi Ukraińcy przyjęci do piekarskiego szpitala. Placówka rozpoczęła zbiórkę środków medycznych

Szpital Chirurgii Urazowej im. J. Daaba w Piekarach Śląskich poinformował, że pierwszy pacjent obywatelstwa ukraińskiego został przyjęty do placówki. Obecnie przygotowano dla uchodźców 12 miejsc, jednak decyzją wojewody śląskiego liczba ta może wzrosnąć.

fot. Google
Szpital w Piekarach przyjmuje uchodźców

Zastępca dyrektora ds. medycznych Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach poinformował, że szpital przyjął pacjenta obywatelstwa ukraińskiego. Przypomnijmy, że decyzją wojewody z dnia 27 marca piekarska placówka jako jedna z czterech na Śląsku została wyznaczona do przyjmowania rannych lub chorych uchodźców.

- W dniu dzisiejszym ( 4 marca) do tutejszego szpitala została przyjęta 1 osoba z Ukrainy. Szpital przygotował obecnie 12 miejsc dla uchodźców z Ukrainy - tłumaczy dr n. med. Ryszard Faltus, p.o. z-ca dyrektora ds. medycznych.

Szpital urazowy jest przygotowany na przyjęcie większej liczby uchodźców. Sala operacyjna oraz Izba Przyjęć jest w pełnej gotowości. Pracownicy szpitala dla obywateli pochodzenia ukraińskiego przygotowali stosowne formularze oraz zgody na leczenie w tutejszym ośrodku i ich wyjaśnienia medyczne w języku ukraińskim.

Liczba miejsc w szpitalach nie zostanie zwiększona

Oprócz szpitali uprawnione do przyjmowania uchodźców zostały przechodnie, które mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. W czwartek, 3 marca Maciej Gwóźdź - koordynator ds. logistyki miejskiej zbiórki darów otrzymał telefon od jednej z Ukrainek, że jej 12-letni syn ma gorączkę i wysypkę. Kobieta nie wiedziała jak zachować się w takiej sytuacji. Na szczęście z polecenia koordynatora jedna z przychodni udzieliła pomocy medycznej bez zbędnych formalności.

Do piątku 4 marca ponad 600 tys. uchodźców uciekło z Ukrainy. W związku z ich rosnącą liczbą zapytaliśmy Izabelę Domogałę o plany dotyczące zwiększania liczby miejsc w śląskich szpitalach.

- W wojewódzkich placówkach odnotowaliśmy wybiórcze przypadki przyjmowania Ukraińców. Na razie nie planujemy powiększania listy szpitali do tego uprawnionych - wyjaśnia Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Subskrybuj piekary.info

google news icon