Pierwsi Ukraińcy przyjęci do piekarskiego szpitala. Placówka rozpoczęła zbiórkę środków medycznych

Szpital Chirurgii Urazowej im. J. Daaba w Piekarach Śląskich poinformował, że pierwszy pacjent obywatelstwa ukraińskiego został przyjęty do placówki. Obecnie przygotowano dla uchodźców 12 miejsc, jednak decyzją wojewody śląskiego liczba ta może wzrosnąć.

fot. Google
Szpital w Piekarach przyjmuje uchodźców

Zastępca dyrektora ds. medycznych Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach poinformował, że szpital przyjął pacjenta obywatelstwa ukraińskiego. Przypomnijmy, że decyzją wojewody z dnia 27 marca piekarska placówka jako jedna z czterech na Śląsku została wyznaczona do przyjmowania rannych lub chorych uchodźców.

- W dniu dzisiejszym ( 4 marca) do tutejszego szpitala została przyjęta 1 osoba z Ukrainy. Szpital przygotował obecnie 12 miejsc dla uchodźców z Ukrainy - tłumaczy dr n. med. Ryszard Faltus, p.o. z-ca dyrektora ds. medycznych.

Szpital urazowy jest przygotowany na przyjęcie większej liczby uchodźców. Sala operacyjna oraz Izba Przyjęć jest w pełnej gotowości. Pracownicy szpitala dla obywateli pochodzenia ukraińskiego przygotowali stosowne formularze oraz zgody na leczenie w tutejszym ośrodku i ich wyjaśnienia medyczne w języku ukraińskim.

Liczba miejsc w szpitalach nie zostanie zwiększona

Oprócz szpitali uprawnione do przyjmowania uchodźców zostały przechodnie, które mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. W czwartek, 3 marca Maciej Gwóźdź - koordynator ds. logistyki miejskiej zbiórki darów otrzymał telefon od jednej z Ukrainek, że jej 12-letni syn ma gorączkę i wysypkę. Kobieta nie wiedziała jak zachować się w takiej sytuacji. Na szczęście z polecenia koordynatora jedna z przychodni udzieliła pomocy medycznej bez zbędnych formalności.

Do piątku 4 marca ponad 600 tys. uchodźców uciekło z Ukrainy. W związku z ich rosnącą liczbą zapytaliśmy Izabelę Domogałę o plany dotyczące zwiększania liczby miejsc w śląskich szpitalach.

- W wojewódzkich placówkach odnotowaliśmy wybiórcze przypadki przyjmowania Ukraińców. Na razie nie planujemy powiększania listy szpitali do tego uprawnionych - wyjaśnia Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Bagatelle Zdjęcie główne

Balkonetka, braletka, Soft czy Semi Soft – jaki wybrać?

Akcja krwiodawstwa w Piekarach Śląskich

Zmiana terminów akcji krwiodawstwa

BIUSTONOSZ AV 1916 CZARNY3

Jak dopasować biustonosz? Dzięki brafitterce!

Poduszki valde art1

Jak odzyskać zdrowie we śnie? Poznaj Valde!

Projekt ustawy zakłada m.in. zwolnienie firm z restrykcji w przypadku, gdy wszyscy pracownicy będą zaszczepieni

Kontrola certyfikatów covidowych przed wejściem do pracy?

Mammografia w Piekarach Śląskich

Sprawdź, kiedy możesz zbadać się w mammobusie

Szpital łózka

Zmiany w Piekarskim Centrum Medycznym