Pielgrzymki do Piekar Śląskich zagrożone. Miasto odwołało ważny przetarg

Na maj i sierpień zaplanowane są pielgrzymki do Piekar Śląskich. Na razie jest za wcześnie, by mówić, czy one się odbędą. Władze miasta jednak postanowiły na razie odwołać przetarg na wynajem terenu pod budki targowe.

Prayer 2544994 1920

Co roku do Bazyliki Piekarskiej organizowane są pielgrzymki dla wiernych. W tym roku plan zakładał, że 31 maja do świątyni przybędą mężczyźni z całego kraju, a 16 sierpnia odbędzie się pielgrzymka kobiet. Teraz jednak wszystko stoi pod znakiem zapytania.

Powód jest wszystkim dobrze znany - pandemia koronawirusa. W pielgrzymkach uczestniczy tysiące wiernych i jeżeli nie uda się opanować pandemii, to nie ma szans, by ktoś podjął się tak dużego ryzyka ich organizacji.

Na razie jest za wcześnie na podjęcie jakiejkolwiek decyzji. Urząd Miasta w Piekarach Śląskich jednak unieważnił przetarg na dwudniową dzierżawę gruntów wzdłuż ulicy Bytomskiej. To tam zawsze ustawiały się stoiska targowe, z których mogli korzystać pielgrzymi.

- Powód jest taki, że nie byliśmy w stanie zorganizować tego przetargu przy zachowaniu obecnych zasad w walce z koronawirusem. Musieliśmy zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo osób w nich uczestniczących - mówi w portalu naszemiasto.pl rzecznik Urzędu Miasta Wojciech Maćkowski.

Więcej na temat pielgrzymek będzie wiadomo pod koniec kwietnia. Wtedy też okaże się, czy w Polsce pandemia zmierza do końca. Metropolita Katowicki na razie cierpliwie czeka na rozwój wydarzeń.

Subskrybuj piekary.info

google news icon