Pielgrzymka kobiet do Piekar Śląskich 2020 w dobie epidemii koronawirusa

Jak w obecnej sytuacji pandemii koronawirusa będzie wyglądać coroczna pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Bazyliki Piekarskiej? Niestety, już nie tak samo...

Piekarypielgrzymka

Historia pielgrzymek kobiet do Piekar Śląskich

Tradycja pielgrzymowania kobiet i dziewcząt do Bazyliki w Piekarach Śląskich sięga czasu międzywojennego. Co roku na pielgrzymkę przybywa mnóstwo kobiet i dziewcząt z kraju jak i z zagranicy by wspólnie oddać hołd Matce Bożej. Pokonują one drogę do Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich by poczuć wspólnotę, zacieśnić więzi, a przede wszystkim by zjednoczyć się i przeżywać wspólnie ten piękny czas nabożeństw. Modlitwa i świadomość obecności Maryi tworzą niepowtarzalny klimat piekarskich spotkań.

Jak wyglądała pielgrzymka w tamtym roku?

Program pielgrzymki stanowej w zeszłym roku był bardzo bogaty. Na początku nastąpiły przygotowania do liturgii Mszy Świętej na wzgórzu kalwaryjskim. Później, o godzinie 8.00 odbywały się Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie, zaś o 8.30 Rozważania różańcowe. II etapem było przybycie księży biskupów do bazyliki. Następnie, punktualnie o 9.30 odbywało się Powitanie liturgiczne, krótka adoracja w ciszy, Litania do Matki Bożej Piekarskiej, a następnie znana w całym kraju Procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię. Kolejno metropolita katowicki , ks. abpa Wiktor Skworc wygłaszał Słowo Boże. Następnie miała miejsce Msza Święta na wzgórzu kalwaryjskim, Godzina ewangelizacyjna i Nieszpory maryjne. Nabożeństwo kończyła procesja do bazyliki o godzinie 16.00 i wspólne odśpiewanie hymnu „Te Deum”.

Pielgrzymka kobiet do Piekar Śląskich 2020. Jak będzie wyglądać?

Ze względu na obowiązujący stan epidemii koronawirusa w Polsce, pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich ulegnie pewnym zmianom. Do Bazyliki Piekarskiej wejdą tylko wcześniej zaproszone przedstawicielki żeńskiego świata. Cała reszta będzie mogła oglądać transmisję z wydarzenia za pomocą mediów. Nabożenstwo odbędzie się 16 sierpnia od godziny 10.00.

fot. bazylikapiekary.pl/ M. Lubecka/ Foto Lubecki

Subskrybuj piekary.info

google news icon