Piekarzanka otrzymała SMS o sfingowanej śmierci Królowej Elżbiety. Monarchini prosi o wpłatę gotówki

Mieszkanka Piekar Śląskich ostrzegła na jednej z grup przed nowym rodzajem oszustwa. W wiadomości SMS otrzymała prośbę o wsparcie finansowe Królowej Elżbiety, której śmierć miał sfingować jej syn Karol. Monarchini prosi o wsparcie finansowe w wysokości 500 zł.

Oszustwo sposobem na Królową Elżbietę

We wtorek, 13 września piekarzanka otrzymała SMS o niecodziennej treści. W wiadomości zwróciła się do niej Królowa Elżbieta, która poprosiła o pomoc. Wyjaśniła, że jej śmierć została sfingowana.

- Cześć to ja Królowa Elżbieta. Żyję i mam się dobrze. Wieści o mojej śmierci to spisek mojego syna Karola. Piszę z innego profilu, bo obawiam się, że Karol obserwuje internet - wyjaśniła rzekoma Królowa.

Monarchini w dalszej treści prosi o wpłatę 500 zł, aby kupić bilet do Londynu i odzyskać tron. Królowa obiecuje także że po powrocie odda kwotę, nada tytuł Lorda, a także adoptuje adresata wiadomości. Prosi także o wpłatę blikiem.

Internauci wyśmiewają nowy sposób na oszustwo

W piekarskiej grupie posypały się komentarze, które drwią z nowego rodzaju oszustwa.

- Kupiłam bilet może odebrać podaję adres: Kalwaryjska xyz, 41-940 Piekary Śląskie. Zapraszam po odbiór. Dorzucę jeszcze coś w gratisie - pisze internautka.

- Matko kto w takie brednie da się wkręcić to jest z nim naprawdę źle - podkreśla piekarzanka.

Policjanci ostrzegają

Oszuści Internetowi cały czas prześcigają się w tworzeniu nowych sposobów wyłudzania danych osobowych, czy pieniędzy. Często wykorzystują sprawdzone wcześniej metody, wprowadzając jedynie niewielkie zmiany, które usypiają czujność użytkowników Internetu. Oto kilka przykładów:

- Oszustwa na tzw. „Wygraną w loterii”- są podobne do oszustwa nigeryjskiego. Użytkownik otrzymuje wiadomość e-mail z informacją, o rzekomej wygranej w loterii i prośbą o dane osobowe w celu przekazania zwycięzcy wysokiej nagrody. Tak jak w przypadku oszustwa nigeryjskiego - ofiary proszone są o zaliczkę na pokrycie opłat bankowych oraz w niektórych przypadkach również o dane osobowe itp. Podane przez użytkowników dane mogą być ponadto wykorzystane do kradzieży tożsamości i dokonania innych przestępstw;

- Oszustwo na tzw. odszkodowanie: przestępstwo bazujące na „oszustwie nigeryjskim”. Użytkownik otrzymuje wiadomość e-mail informującą o rzekomym utworzeniu funduszu wypłacającego odszkodowania ofiarom oszustwa nigeryjskiego. Ofiara może otrzymać wysokie odszkodowanie, ale tak jak w przypadku klasycznego oszustwa nigeryjskiego, musi oczywiście wpłacić niewielką kwotę manipulacyjną;

- Oszustwa na tzw. „zakochaną dziewczynę”, z użytkownikiem adresu e-mail, kontaktuje się osoba podająca się za młodą kobietę, pochodzącą z jednego z krajów, np. zza wschodniej granicy. Następnie po wymianie korespondencji kobieta wyznaje, że jest bardzo zakochana i chce jak najszybciej przyjechać do kraju ofiary. W ostatniej chwili okazuje się, że młoda kobieta nie ma pieniędzy na podróż. Prosi więc o gotówkę na opłacenie biletów lotniczych, wizy itp. Po wpłaceniu pieniędzy kontakt się urywa.

Osoba, która stała się ofiarą oszustwa internetowego (cyberprzestępstwa) ma prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w jednostce Policji lub w prokuraturze, najlepiej najbliższej dla miejsca zamieszkania lub miejsca, w którym w danym momencie się znajduje. Ze względu na możliwość utraty lub zniszczenia danych informatycznych zawiadomienie o popełnieniu tego typu przestępstwa, należy złożyć możliwie w jak najkrótszym czasie od momentu jego ujawnienia. Zwiększa to szanse organów ścigania na zabezpieczenie kompletnego materiału dowodowego i ustalenie sprawcy.

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Zniszczone groby Piekary

Trwają poszukiwania sprawców dewastacji nagrobków

Pożar na działkach Piekary

Pożar na terenie ogródków działkowych

Kolejni zatrzymani z narkotykami Piekary

Kolejni zatrzymani za posiadanie narkotyków w Piekarach

Zatrzymania osób poszukiwanych piekary

14 osób zatrzymanych przez piekarskich policjantów

Wypadek wyszyńskiego

Potrącenie przy ulicy Wyszyńskiego

Kontrola policji (zdjęcie ilustracyjne)

Mieszkaniec Piekar zatrzymany za jazdę po pijaku

Perfumy

Złodziej okradł piekarską drogerię