Piekarzanka otrzymała SMS o sfingowanej śmierci Królowej Elżbiety. Monarchini prosi o wpłatę gotówki

Mieszkanka Piekar Śląskich ostrzegła na jednej z grup przed nowym rodzajem oszustwa. W wiadomości SMS otrzymała prośbę o wsparcie finansowe Królowej Elżbiety, której śmierć miał sfingować jej syn Karol. Monarchini prosi o wsparcie finansowe w wysokości 500 zł.

Oszustwo sposobem na Królową Elżbietę

We wtorek, 13 września piekarzanka otrzymała SMS o niecodziennej treści. W wiadomości zwróciła się do niej Królowa Elżbieta, która poprosiła o pomoc. Wyjaśniła, że jej śmierć została sfingowana.

- Cześć to ja Królowa Elżbieta. Żyję i mam się dobrze. Wieści o mojej śmierci to spisek mojego syna Karola. Piszę z innego profilu, bo obawiam się, że Karol obserwuje internet - wyjaśniła rzekoma Królowa.

Monarchini w dalszej treści prosi o wpłatę 500 zł, aby kupić bilet do Londynu i odzyskać tron. Królowa obiecuje także że po powrocie odda kwotę, nada tytuł Lorda, a także adoptuje adresata wiadomości. Prosi także o wpłatę blikiem.

Internauci wyśmiewają nowy sposób na oszustwo

W piekarskiej grupie posypały się komentarze, które drwią z nowego rodzaju oszustwa.

- Kupiłam bilet może odebrać podaję adres: Kalwaryjska xyz, 41-940 Piekary Śląskie. Zapraszam po odbiór. Dorzucę jeszcze coś w gratisie - pisze internautka.

- Matko kto w takie brednie da się wkręcić to jest z nim naprawdę źle - podkreśla piekarzanka.

Policjanci ostrzegają

Oszuści Internetowi cały czas prześcigają się w tworzeniu nowych sposobów wyłudzania danych osobowych, czy pieniędzy. Często wykorzystują sprawdzone wcześniej metody, wprowadzając jedynie niewielkie zmiany, które usypiają czujność użytkowników Internetu. Oto kilka przykładów:

- Oszustwa na tzw. „Wygraną w loterii”- są podobne do oszustwa nigeryjskiego. Użytkownik otrzymuje wiadomość e-mail z informacją, o rzekomej wygranej w loterii i prośbą o dane osobowe w celu przekazania zwycięzcy wysokiej nagrody. Tak jak w przypadku oszustwa nigeryjskiego - ofiary proszone są o zaliczkę na pokrycie opłat bankowych oraz w niektórych przypadkach również o dane osobowe itp. Podane przez użytkowników dane mogą być ponadto wykorzystane do kradzieży tożsamości i dokonania innych przestępstw;

- Oszustwo na tzw. odszkodowanie: przestępstwo bazujące na „oszustwie nigeryjskim”. Użytkownik otrzymuje wiadomość e-mail informującą o rzekomym utworzeniu funduszu wypłacającego odszkodowania ofiarom oszustwa nigeryjskiego. Ofiara może otrzymać wysokie odszkodowanie, ale tak jak w przypadku klasycznego oszustwa nigeryjskiego, musi oczywiście wpłacić niewielką kwotę manipulacyjną;

- Oszustwa na tzw. „zakochaną dziewczynę”, z użytkownikiem adresu e-mail, kontaktuje się osoba podająca się za młodą kobietę, pochodzącą z jednego z krajów, np. zza wschodniej granicy. Następnie po wymianie korespondencji kobieta wyznaje, że jest bardzo zakochana i chce jak najszybciej przyjechać do kraju ofiary. W ostatniej chwili okazuje się, że młoda kobieta nie ma pieniędzy na podróż. Prosi więc o gotówkę na opłacenie biletów lotniczych, wizy itp. Po wpłaceniu pieniędzy kontakt się urywa.

Osoba, która stała się ofiarą oszustwa internetowego (cyberprzestępstwa) ma prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w jednostce Policji lub w prokuraturze, najlepiej najbliższej dla miejsca zamieszkania lub miejsca, w którym w danym momencie się znajduje. Ze względu na możliwość utraty lub zniszczenia danych informatycznych zawiadomienie o popełnieniu tego typu przestępstwa, należy złożyć możliwie w jak najkrótszym czasie od momentu jego ujawnienia. Zwiększa to szanse organów ścigania na zabezpieczenie kompletnego materiału dowodowego i ustalenie sprawcy.

Subskrybuj piekary.info

google news icon