Piekarzanin Bartosz Wojczyński – twórca kosmicznych zdjęć

Fotografia to jedna z powszechnych pasji. Mało kto jednak dochodzi do takiego poziomu, jak astrofotograf Bartosz Wojczyński. Piekarzanin jest twórcą niebywałych kadrów przedstawiających kosmos. Te fotografie są jednymi z największych zdjęć kosmosu, jakie zostały wykonane z Ziemi.

Czym jest astrofotografia?

To dziedzina fotografii, która zajmuje się zdjęciami sfery niebieskiej oraz wszystkich występujących na niej obiektów, takich jak planety czy mgławice. Astrofotografia pomaga ujrzeć obiekty i zjawiska, których nie można dostrzec gołym okiem. Często stosuje się tutaj długi czas ekspozycji, który umożliwia zebranie na jednym zdjęciu np. ruchu gwiazd. Do wykonywania takiego typu zdjęć potrzebny jest specjalistyczny sprzęt oraz odpowiednie umiejętności.

Kosmiczna pasja

Bartosz Wojczyński, choć z zawodu jest informatykiem to już od najmłodszych lat fascynował się astronomią i fotografowaniem. Na przestrzeni lat pogłębiał swoją wiedzę na temat kosmosu i fotografowania ciał niebieskich. To pozwoliło mu osiągnąć mistrzowski poziom – w Namibii stworzył obraz o rozdzielczości blisko 2,5 miliarda pikseli. Fotografia powstała ze złożenia 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji. Jest to jedno z największych zdjęć galaktyki, które zostało wykonane na Ziemi. Oprócz zdjęć, Bartosz Wojczyński zajmuje się również kręceniem filmów. Jego ekranizacja przedstawiająca 24-godzinny ruch obrotowy stała się hitem serwisu internetowego YouTube.

Jego prace docenił Adam Jesionkiewicz, znany polski astrofotograf:

Film Bartosza Wojczyńskiego, ukazujący 24-godzinny ruch obrotowy:

fot. Facebook Bartosz Wojczyński

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Kajakiem przez Polskę z Piekar Śląskich do Gdańska

Kajakiem z Piekar Śląskich do Gdańska

Ogrody Kapias Goczałkowice Zdrój

Plenery ślubne na Śląsku

Magda gessler

Powrót Magdy Gessler do Laboratorium Chleba

Piekarskie Forum Kobiet

Piekarskie Forum Kobiet w jesiennej odsłonie

Dariusz bartusik piekary slaskie

Niepełnosprawny ratownik wejdzie na Kopiec Wyzwolenia

Piekary śląskie konkurs zdjęcie biblioteka

W Piekarach trwa konkurs na najlepsze leśne zdjęcie

Dominik Borczyk

22-latek dwukrotnie uratował życie obcej kobiecie