Piekarzanie prowadzą zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla Ukraińców. Pierwszy konwój jest już gotowy do wysłania na granicę

Mieszkańcy Piekar Śląskich postanowili wesprzeć swoich wschodnich sąsiadów podczas wybuchu wojny i zorganizowali dla nich zbiórkę darów. Wyszczególnione rzeczy można oddawać w trzech lokalizacjach, przy ulicy: Wyszyńskiego, Karola Miarki oraz Damrota. Pierwsza część zbiórki poszła na tyle sprawnie, że została zamknięta po 24 godzinach. Konwój wyrusza na granicę ukraińską 27 lutego.

W piątek 25 lutego Piekarzanie - w tym przede wszystkim grupa "Społeczna Piekarska Inicjatywa" zorganizowała zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla Ukraińców. Przypomnijmy, że w czwartek, 24 lutego Rosja na rozkaz Władimira Putina zaatakowała teren tego państwa. Na skutek działań militarnych setki osób straciły dach nad głową oraz swój majątek.

Pierwszy konwój ruszy w niedzielę

Zbiórka darów została ogłoszona w piątek, 25 lutego o godzinie 11, w ciągu 24 godzin udało się zebrać na tyle rzeczy, by wysłać pierwszy konwój na granicę polsko-ukraińską. Wyruszy on w niedzielę o godzinie 7. Dary zostaną przekazane osobom, które najbardziej potrzebują pomocy.

- Planujemy pojechać na granicę i przekazać najpotrzebniejsze artykuły i może kogoś wziąć ze sobą i podwieźć w miejsce gdzie będą mogli się zatrzymać. Nie raz ta grupa pokazywała swoje ogromne serca i tym razem proszę Was o pomoc. Jeśli ktoś chciałby nas wesprzeć w zbiórce albo chciałby udostępnić jakieś miejsce zbiórki to proszę o kontakt - tłumaczy jedna z organizatorek zbiórki, Daniela Somov.

Mieszkańcy byli proszeni przede wszystkim o dary w postaci:

  • artykułów niemowlęcych i higienicznych,
  • produktów spożywczych,
  • odzieży i tekstyliów.

Chętni by wesprzeć wschodnich sąsiadów dary mogą składać przy ul.: Wyszyńskiego 46 - od poniedziałku do piątku od 12 do 17 lub w soboty od 9 do 13, Karola Miarki 21 - od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 16 oraz Damrota 16 w godzinach popołudniowych.

Życzliwość ludzka jest największym darem

Daniela Somov opowiada, że od momentu ogłoszenia zbiórki piekarzanie licznie oddawali wyszczególnione rzeczy. Przykładem jest 10-osobowa grupa, która przekazała tyle darów, że nie mieszczą się w samochodzie dostawczym. Organizatorka zbiórki dodaje, że liczba darów jest ogromna. Pięć razy więcej rzeczy jest jeszcze u drugiego organizatora, czyli Radosława Palacza. W sobotę po godzinie 18 inicjatorzy zbiórki sortowali i pakowali rzeczy do konwoju.

- 24h od rozpoczęcia akcji, punkty zbiórek pękają w szwach. Jutro o 7 rano rusza pierwszy konwój z Piekar na granicę z Ukrainą. W drodze powrotnej planujemy zabierać ludzi z granicy i rozwozić ich do miejsc, gdzie będą mieli zapewniony ciepły kąt. Nie wiemy czy wrócimy jutro, czy w poniedziałek, wszystko będzie zależeć od tego, co zastaniemy na miejscu. Akcja zbiórki darów będzie kontynuowana - dodają organizatorzy.
zbiórka-darów-piekary

Dodatkowo oprócz zbiórki darów na terenie Piekar Śląskich, prowadzone są składki środków finansowych, które mają za zadanie wsparcie żywnościowe i humanitarne Ukraińców. Lista zbiórek poniżej.

Polskie organizacje prowadzące zbiórki na rzecz Ukrainy:

Ukraińskie organizacje przyjmujących wsparcie:

Subskrybuj piekary.info

google news icon