Piekary Śląskie zapraszają: wywieś flagę w oknie i zgarnij nagrody. Urząd czeka na najlepsze zdjęcia

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Samorząd zachęca do przystrojenia domów w białe i czerwone kolory. Chętni mogą także wziąć udział w okolicznościowym konkursie.

UM Piekary Śląskie
Piekary śląskie wywieś flagę

Wywieś Flagę 2023

W Piekarach Śląskich od wielu lat odbywa się akcja, w ramach której mieszkańcy wywieszają patriotyczne barwy na swoich domach. Także w tym roku Urząd Miasta zaprasza do uczczenia w ten sposób Dnia Flagi i Święta Konstytucji.

- Chcemy, żeby polskie symbole narodowe, jak właśnie flaga, potrafiły nas jednoczyć nie tylko od święta. Nawet jeśli się różnimy światopoglądowo, warto, żeby takie hasła jak ojczyzna, patriotyzm, flaga, godło, hymn pięknie nas jednoczyły wokół ważnych spraw zarówno całego kraju, jak i naszej małej ojczyzny, tu lokalnie - mówi radny Łukasz Ściebiorowski, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia. - Niech akcja Wywieś Flagę w Oknie jest takim przyczynkiem do zastanowienia się nad tym, co ważne dla Polski, ale i naszego regionu, miasta - dodaje .

Chętni mieszkańcy mogą także wziąć udział w konkursie fotograficznym. Wystarczy zrobić zdjęcie z biało-czerwonymi barwami, oznaczy je #AkcjaWywiesFlage i wstawić na Facebooka lub Instagrama. Autorzy najciekawszych ujęć otrzymają nagrody.

Żywe flagi w Piekarach

W mieście odbędą się taż akcje "układania" flag. W wydarzeniach wezmą udział maluchy, uczniowie i seniorzy. Stworzą oni żywe flagi w czwartek, 27 kwietnia:

  • w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 5 o godz. 8:20
  • w Miejskim Przedszkolu nr 8 o godz. 8:30
  • w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 12 o godz. 8:45
  • w Miejskim Przedszkolu nr 17 o godz. 9:00

Przedszkolaki dostaną także biało-czerwone chorągiewki. Otrzymają je również mieszkańcy. Radni Obywatelskiego Klubu Radnych, wolontariusze i radni młodzieżowi będą rozdawać małe chorągiewki w sobotę, 29 kwietnia, na ulicach miasta.

- Szczególnie namawiamy do wywieszenia flag w oknach. Chcemy też zwrócić uwagę na zachowanie szacunku wobec barw i symboli narodowych, ale też do wyrażania patriotyzmu poprzez zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności. Zachęcamy do zamanifestowania podczas majówki naszych barw narodowych, szczególnie 2 maja w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz z okazji Święta Konstytucji 3 Maja - zachęcają urzędnicy miejscy.

Subskrybuj piekary.info

google news icon