Piekary Śląskie w rankingu najlepiej zaplanowanych miast w Polsce

Ranking najlepiej zaplanowanych miast w naszym kraju został stworzony przez serwis tuwartomieszkac.pl w oparciu o procent powierzchni miasta objęty lokalnymi planami zagospodarowania przestrzennego. Na jakim miejscu uplasowały się Piekary Śląskie?

Um piekary slaskie

Czemu plany zagospodarowania przestrzennego są tak ważne?

Lokalne plany zagospodarowania są tak istotne, ponieważ jasno określają one przeznaczenie działek (np. inwestycyjne, rekreacyjne czy budowlane). Brak planów sprawia, że deweloperzy budują często jak chcą i co chcą. Tam, gdzie planów zagospodarowania nie ma, nowa zabudowa jest mniej estetyczna i niedopasowana do istniejących już obiektów. Brak planów zmniejsza również ilość narzędzi jakimi mogą się posługiwać samorządy- ulegają wtedy naporom inwestorów, którzy chcą jak najwięcej „wycisnąć” z powierzchni działki, często działając na niekorzyść charakteru miasta. Większa ilość lokalnych planów zagospodarowania przestrzennego sprawia, że zabudowa miejska jest spójna.

Ranking – Piekary Śląskie na wysokim miejscu

Na 1. miejscu uplasowały się miasta, w których poziom terenów objętych lokalnymi planami zagospodarowania przestrzennego wyniósł 100% są: Chorzów, Chełm, Jastrzębie-Zdrój, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Rybnik, Zamość, Żory. Na drugiej pozycji znalazła się Jelenia Góra – 99%, zaś na trzeciej – Konin (95 %). Na 4. miejscu uplasowały się Piekary Śląskie. W naszym mieście powierzchnia, która jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego wynosi 94%. Za nami znalazły się takie okoliczne miasta jak: Gliwice (92%) czy Świętochłowice (78%). Co ciekawe, Katowice zajęły dopiero 36 miejsce (27%).

fot. Roksana Druszcz

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

1bo jpg

Najciekawsze projekty piekarskiego Budżetu...

Dym

Zmiana cen za ogrzewanie miejskie

Um

Liczba mieszkańców Piekar Śląskich spadła....

Pieniadze

Ranking „W których miejscach w Polsce zarabia...

Pisanki

Wielkanocne ozdoby w Piekarach Śląskich. Lista...

Mateusz targos

Radny Piekar Śląskich, Mateusz Targoś, zastępcą...

M m 162354707 1560544917469209 2039452185116374474 n

Kiermasz Wielkanocny 2021 WTZ Piekary Śląskie....