Piekary Śląskie – Urząd Skarbowy: rozliczenie PIT w czasach pandemii [NOWOŚCI]

Pojawienie się koronawirusa mocno przeorganizowało nasze dotychczasowe życie. Pandemia wpłynęła również na formę załatwiania spraw w urzędach. By ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się choroby jednostki wprowadziły szereg restrykcji. Jak w tym roku wygląda złożenie zeznania PIT?

Podatek

Umów wizytę w urzędzie skarbowym

Od kilku lat większość osób, które są zobowiązane do złożenia deklaracji PIT, robią to w formie elektronicznej. Około 85% zeznań jest składanych przez internet bez wizyty podatnika w urzędzie. 15 lutego Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) udostępniła w usłudze Twój e-PIT zeznania PIT większości podatników do akceptacji. Nadal jednak można wypełnić deklaracje samodzielnie przy użyciu systemu e-Deklaracje. Istnieje jednak grupa osób, która preferuje osobistą wizytę w urzędzie po to, by np. dowiedzieć się o przysługujących ulgach.

W związku z powyższym Urząd uruchomił usługę „Umów wizytę w urzędzie skarbowym”, dzięki której umówimy się na konkretny dzień i godzinę. Ominiemy tym samym kolejki, a sprawę załatwimy bezpiecznie, szybko i komfortowo. Wizytę można umówić za pośrednictwem strony wizyta.podatki.gov.pl lub podatki.gov.pl. Najpierw należy wybrać odpowiedni urząd oraz typ sprawy z jaką się tam chcemy udać. Później zaznaczamy datę i godzinę wizyty. Następnie uzupełniamy swoje dane osobowe i czekamy na potwierdzenie umówionej wizyty, które otrzymamy na adres e-mail.

Wrzuć deklarację do urny

W Urzędzie Skarbowym znajduje się urna, do której można wrzucić wypełniona deklarację PIT bez potwierdzenia odbioru. Istnieje również możliwość potwierdzenia odbioru na swojej kopii w punkcie podawczym. Aby zostawić swoją deklarację w urnie nie trzeba umawiać się na wizytę.

Obsługa kasowa w urzędzie już niedostępna

Śląska KAS zrezygnowała z obsługi kasowej w urzędach skarbowych. Podatnicy województwa śląskiego nie zapłacą już podatku, ani nie otrzymają nadpłaty w okienku urzędu. Decyzja jest spowodowana malejącym zainteresowaniem tej usługi wśród podatników. Koszty obsługi kasowej są bardzo wysokie, w porównaniu z liczba osób, które korzystają z płatności w urzędzie. Krajowa Administracja Skarbowa zdecydowała o przeniesieniu obsługi kasowej do punktów zewnętrznych: placówek pocztowych, bankowych czy innych instytucji płatniczych. Obsługa kasowa Urzędu Skarbowego Piekary Śląskie został przeniesiony do Krakowskiego Banku Spółdzielczego, który znajduje się przy ul. Krawieckiej 4 w Bytomiu. Punkt pracuje w godzinach 8.30-14.30 i realizowane są tam tylko wypłaty gotówkowe.

Subskrybuj piekary.info

google news icon