Piekary Śląskie – Szarlej: co łączy piekarską dzielnicę z Wiedźminem?

Szarlej to jedna z dzielnic naszego miasta, która nosi najstarsze ślady osadnictwa. W XIV wieku istniała tam już osada górnicza, a pierwsze wzmianki o Szarleju datuje się na 1534 rok. Nazwa „Szarlej” pada również w trzeciej części gry "Wiedźmin".

Szarlej

Trochę historii

Na terenie obecnego Szarleju ludzie osiedlili się co najmniej w czasach kultury łużyckiej (młodsza epoka brązu, wczesna epoka żelaza). Już w średniowieczu założono tutaj osadę górniczą. Czynne były liczne szyby kopalń rud żelaza oraz metali nieżelaznych (Wilhelimina, Otto, Szarlej i Nowa Helena). Kopalnia Nowa Helena należała do spółki akcyjnej Geische i posiadała cztery szyby, zakład sortowniczy oraz cztery poziomy wydobywcze. Kopalnia została zlikwidowana w latach 80. XX wieku z powodu wyczerpania złóż. Oprócz kopalni na terenie Szarleju znajdowały się wapienniki, fabryka maszyn i kotłów, fabryka wyrobów korkowych czy zakłady mechaniczne. W 1912 roku Spółka Bracka zbudowała szpital, którego głównym zadaniem było leczenie urazów ludzi pracujących na kopalni (obecnie siedziba Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej im. Janusza Daaba). W czasie trzech powstań śląskich, szarlejanie brali w nich czynny udział. W 1896 roku Szarlej, który należał do Niemieckich Piekar stworzył gminę w powiecie bytomskim, zaś od 1922 roku gmina należała do powiatu świętochłowickiego. W 1934 roku Szarlej został dołączony do Wielkich Piekar Śląskich, które rok później zmieniły nazwę na Piekary Śląskie.

Skąd wzięła się nazwa Szarlej i co ma wspólnego z „Wiedźminem”?

Tego dokładnie nie wiadomo. Zdaniem historyka Jana Drabiny nazwa dzielnicy pochodzi od demona zwanego Szarlejem. Według legendy dawno temu w śląskich kopalniach kruszców zadomowił się demon, który dawał się we znaki pracującym tam górników. Zalewał korytarze wodą, zawalał stropy i wrzeszczał, by przegonić pracowników. Nazwa ta pojawia się również w trzeciej części gry inspirowanej kultową sagą książek Andrzeja Sapkowskiego. Szarlej jest tam potworem, który podobnie jak piekarski demon mieszka pod ziemią i wywołuje wstrząsy. Gdy jest wydostaje się na powierzchnie i pożera ludzi. Potwory te są całkiem ślepe i reagują na drgania oraz dźwięki. Szarlej posiada gruby pancerz, a kiedy czuje się zagrożony zwija się w wielką kulę i toczy się miażdżąc z łatwością swoich przeciwników.

Subskrybuj piekary.info

google news icon