Piekary Śląskie: serduszka pełne nakrętek

Zbieranie nakrętek to najpopularniejsza forma charytatywnej pomocy. Nie wymaga to nakładu środków pieniężnych, a chodzi tu jedynie o zbieranie i wrzucanie plastikowych nakrętek do metalowych koszy. W Piekarach Śląskich pierwsze serce zrobiło furorę – zostało zapełnione w przeciągu kilku dni. Miasto postanowiło postawić kolejne kosze w różnych częściach miasta. Następne 3 kosze również cieszą się niesłabnącą popularnością. Sprawdźmy komu w tym miesiącu pomogą nakrętki.

Nakrętki znajdują się niemal wszędzie – w plastikowych butelkach, kartonach po sokach, mleku czy napojach. Niemal na każdym kroku mamy z nimi styczność. Zamiast więc bezmyślnie wyrzucać je do kosza na śmieci, warto zebrane nakrętki wrzucić do metalowych serc, które znajdują się w różnych lokalizacjach w naszym mieście. Za tonę tych plastikowych elementów w skupie można otrzymać kwotę 700-1000 zł. Pieniądze trafiają następnie do potrzebujących osób, które zmagają się z różnymi przeciwnościami losu. Pieczę nad wyborem osób, do których trafiają zebrane środki objęła grupa Społeczna Piekarska Inicjatywa.

Dla kogo zbieramy nakrętki w najbliższych miesiącach?

• Marzec – nakrętki dla Wiktora
Wiktorek to 12-letni chłopczyk, który mieszka w Piekarach Śląskich. Zmaga się z pahygyrią, czy wadą wrodzoną ośrodkowego układu nerwowego. Ponadto młody piekarzanin choruje na padaczkę oraz encefalopatię niedotleniowo-niedokrwienną. Zebrane środki umożliwią leczenie komórkami macierzystymi.

• Kwiecień – nakrętki dla Adriana
Adrian to piekarzanin, który w 2018r. przeszedł operację usunięcia ropnia kanału kręgowego w odcinku piersiowym. Ropień pojawił się nagle, bezobjawowo, a operacja została wykonana zbyt późno. Ze względu na powyższe, Adrian nie odzyskał czucia od mostka w dół, jest sparaliżowany i porusza się na wózku inwalidzkim. Mężczyzna walczy o odzyskanie sprawności, jednak do tego niezbędna jest kosztowna rehabilitacja.

• Maj – nakrętki dla WTZ
Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką pobytu dziennego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Placówka powstała w 2006 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Piekarach Śląskich.

Metalowe kosze znajdują się:

• przed Miejskim Domem Kultury przy ul. Bytomskiej 73,
• na dworcu – Osiedle Wieczorka,
• w okolicach MSP 13, przy alei spacerowej – Manhattan
• na Skwerze Olimpijczyków – Brzeziny Śląskie.

fot. krzysztofturzanski.blog

Subskrybuj piekary.info

google news icon