Piekary Śląskie: policyjne działania NURD (Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego)

Dzisiaj, 26 lutego piekarscy funkcjonariusze specjalną uwagę poświęcą grupie uczestników ruchu drogowego, która często jest traktowana po macoszemu: piesi oraz rowerzyści. Policja będzie egzekwować przestrzeganie przepisów drogowych mających ścisły związek z ich bezpieczeństwem.

M m 53 647240

Dane statystyczne mówią same za siebie - przybywa wypadków z udziałem pieszych. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym nasila się to zjawisko - powodem jest nadmierna prędkość kierowców, która nie jest dopasowana do warunków panujących na drodze oraz nieodpowiedzialne zachowanie pieszych, którzy po zmroku nie noszą odblasków.

Działania "NURD" wpisują się w zadania mające na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nadzorem będą objęte miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych - czyli przejścia przez ruchliwe miejsca lub przejścia na których doszło do wypadków. Oprócz tego funkcjonariusze będą przekazywać uczestnikom ruchu drogowego informacje o zagrożeniach, które czyhają na jezdni.

Piekarska policja przypomina, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Stróże prawa apelują również do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego czy rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie odpowiedniego manewru.

fot. Komenda Miejska Policji w Piekarach Śląskich

Subskrybuj piekary.info

google news icon