Piekary Śląskie na starych fotografiach podczas II Wojny Światowej. Czarno-białe pocztówki - zobacz je

Piekary Śląskie otrzymały prawa miejskie w 1947 roku. Mało jednak kto wie, że doszłoby do tego wcześniej, gdyby nie wybuch II Wojny Światowej. Do przyznania ustroju miało dojść już w 1940 roku.

II Wojna Światowa to straszny czas w polskiej historii, który nie ominął także Piekar Śląskich. Dzięki fortyfikacjom rozłożonym w Dąbrówce Wielkiej i Kamieniu niemiecka armia nie weszła do miasta. Wehrmacht wkroczył do miasta dopiero, gdy wycofali się polscy żołnierze.

Wskutek tych działań wielu piekarzan zostało zamordowanych przez Niemców lub zginęło w obozach koncentracyjnych. Wśród nich byli powstańcy śląscy, nauczyciele i harcerze.

- W Kozłowej Górze w dniach 5 i 6 sierpnia 1942 roku aresztowano Pawła Barcisza, Teodora Brola, Tomasza Brola, Roberta Cichego, Zygmunta Czerwińskiego, Alojzego Gowina, Ignacego Hanzla, Franciszka Kumora, Ignacego Nowaka, Tomasza Sikorę i Bartłomieja Wróbla - tłumaczy Dariusz Pietrucha, historyk i członek Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Forta-licium. Wszystkich aresztowanych zamordowano.

Historia miasta Piekary

Pierwsze wspomnienia o mieście pochodzą z XIII wieku. Słowa „Pecare” użył biskup krakowski Paweł z Przemankowa w 1277 roku. Z dokumentu datowanego na ten rok wynika, że duchowny chciał utworzyć na tych terenach parafię z siedzibą w Kamieniu. Kolejne wspomnienie miasta w oficjalnych dokumentach zostało użyte zbiorze średniowiecznych dokumentów „Codex Diplomaticus Silesiae”.

Nazwa miasta wywodzi się od piekarzy wypiekających chleb dla bytomskiego grodu książęcego. Piekary Śląskie są dość młodym historycznie miastem. Prawa miejskie otrzymały w 1947 roku. Do przyznania ustroju doszłoby wcześniej, jednak II Wojna Światowa przesunęła ten moment o siedem lat.

Subskrybuj piekary.info

google news icon