Piekary Śląskie. Ile osób zaszczepiło się przeciw COVID-19

Podobno to jedyny sposób na powrót do normalności... Szczepienia przeciwko COVID-19 zyskały zarówno rzeszę zwolenników, jak i tych, którzy są sceptyczni, a nawet stanowczo odmawiają, jak mówią - udziału w eksperymencie medycznym. Jak wygląda szczepienna statystyka w naszym mieście? Dane Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej mówią same za siebie.

Proces szczepienia

Według informacji pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego, w czerwcu 2019 Piekary Śląskie zamieszkiwało ponad 55 tys. osób. W tej chwili, mieszkańców może być niestety nieco mniej. Wielu młodych (i nie tylko) w pogoni za pracą, marzeniami lub rodziną - opuszcza miasto.

Ponad połowa mieszkańców?

Analizując raport szczepień przeciwko COVID-19, można zauważyć, że liczba jest naprawdę spora. To aż 35 759 wykonanych szczepień! Warto jednak wziąć pod uwagę, że wśród tych osób jest bardzo wiele przypadków niepełnego zaszczepienia. Najpopularniejsze preparaty w kraju w 3 przypadkach (AstraZeneca, Pfizer, Moderna) są dwudawkowe. Oznacza to, że o pełnym zaszczepieniu możemy mówić dopiero po przyjęciu drugiej dawki. Inaczej jest w przypadku jednodawkowej szczepionki J&J, na którą zdecydowało się wielu młodych i chcących bez konsekwencji wyjechać na planowany urlop.

Ponad 65% frekwencja zaszczepionych nie oznacza zatem liczby osób, które mogą np. posługiwać się popularnym teraz paszportem COVID-19. W takim razie, ilu mieszkańców jest zaszczepionych w pełni?

Tu liczby mówią już same za siebie. Na ponad 55 tys. mieszkańców (dane sprzed 2 lat) w pełni zaszczepiło się jedynie 16 671 osób. Oznacza to zaledwie 30% frekwencję.

Przypominamy, że deklarowaną przez producentów szansę na ochronę przed zachorowaniem gwarantuje, oraz w znacznym stopniu podwyższa przyjęcie dwóch dawek. W przypadku Pfizera - skuteczność po przyjęciu pierwszej dawki to 69% po upływie 12 dni. Osoba, która zaszczepi się drugą dawką preparatu, ma być chroniona w 95%. Dane dotyczą podstawowego wariantu koronawirusa.

A jak wyglądają dzienne statystyki? Niestety, zainteresowanie przyjmowaniem preparatów znacząco spadło. Miniona doba to 0 wykonanych szczepień.

Subskrybuj piekary.info

google news icon