Piekary Śląskie: Dzień Kobiet 2021 w Miejskim Domu Kultury

Już za tydzień, 8 marca, będziemy obchodzić Dzień Kobiet. Z tej okazji Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich postanowił zorganizować 7 marca koncert pod nazwą "Wymyśliłem Ciebie...". Usłyszymy wtedy romantyczne piosenki Andrzeja Zauchy, w nowych zadziwiających aranżacjach.

001

Międzynarodowy Dzień Kobiet

Pierwsze święto na rzecz płci pięknej było obchodzone 28 lutego 1909 roku, a zostało ustanowione przez Socjalistyczną Partię Ameryki po ówczesnych zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku. Rok później Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na cały świecie Międzynarodowy Dzień Kobiet, który miał służyć szerzeniu idei praw kobiet oraz budowie społecznego wsparcia dla dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. Data Dnia Kobiet od początku nie była z góry ustalona, dlatego też w poszczególnych krajach, które przyjęły to święto, data obchodów może się różnić.

Dzień Kobiet w Polsce był popularnym świętem w czasach PRL-u. W latach 70. do popularnych upominków dołączyły kwiaty. Na początku królowały wtedy goździki, a później tulipany. W zakładach pracy czy szkołach święto było obowiązkowo obchodzone. Ze względu na marne zaopatrzenie ówczesnych sklepów prezenty również były niestandardowe: ręczniki, ścierki, mydło, kawa czy rajstopy. Obecnie najczęstszymi podarunkami są słodycze lub kwiaty. Dzień Kobiet, tak jak w innych krajach, ma propagować idee praw kobiet.

Dzień Kobiet w piekarskim MDK

Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich postanowił już wcześniej zacząć obchody Dnia Kobiet. 7 marca w siedzibie MDK przy ul. Bytomskiej 73, o godzinie 16.00 rozpocznie się koncert nastrojowych piosenek Andrzeja Zauchy. Usłyszymy nowe wydania takich utworów, jak: "Wymyśliłem ciebie", "Cest la vie", "Jak na lotni zawieszony" czy "Bezsenność we dwoje". W koncercie wezmą udział: Orkiestra Wojskowa z Bytomia, a także soliści Magdalena Krzywda-Krzysteczko oraz Daniel Cebula-Orynicz. Wstęp na wydarzenie kosztuje 5 zł. Bilety dostępne są w kasie MDK lub TUTAJ.

Subskrybuj piekary.info

google news icon