Piekary bardziej eko! Oczyszczalnia ścieków będzie miała panele fotowoltaiczne

Piekary Śląskie są bardziej eko! Coraz więcej mieszkańców i placówek i w naszym mieście decyduje się na panele fotowoltaiczne. Tym razem do tego zacnego grona dołączyła Oczyszczalnia Ścieków "Południe". Instalacja ma zaspokoić część zapotrzebowania na energię elektryczną.

Paneleee

Na terenie Oczyszczalni Ścieków "Południe" trwają właśnie prace przy montażu paneli fotowoltaicznych. Projekt instalacji został wykonany przez firmę PIRE Projekty i Roboty Elektryczne Paweł Płonka z siedzibą w Nowej Wsi. Montażem paneli zajmują się pracownicy firmy Polska Energia Sp.z o.o. Sp.k. z Andrychowa. Wykonawca ma 45 dni, żeby skończyć prace. Instalacja będzie gotowa prawdopodobnie na przełomie pierwszej i drugiej dekady września.

Koszt inwestycji opiewa na kwotę 227 tys. zł

Panele będą zamontowane na trawniku i dachu budynku oczyszczalni. Cała inwestycja opiewa na kwotę 227 tys. zł. Panele fotowoltaiczne pozwolą zaspokoić ok 10 proc. potrzeb energetycznych oczyszczalni ścieków. Moc instalacji będzie wynosić 49,64 kWp. Dla porównania obecna moc przyłączeniowa to 170 kW.

Warto wspomnieć, że to nie jedyne proekologiczne działania, które są w naszym mieście. W Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich prowadzony jest właśnie audyt energetyczny, który ma określić warunki dalszych inwestycji firmy w odnawialne źródła energii. Oprócz instalacji fotowoltaicznych MPWiK rozważa wykorzystanie pomp ciepła.

fot. UM Piekary Śląskie

Subskrybuj piekary.info

google news icon