Piekarskie Klachule – płyta już dostępna

Istniejący od 1982 roku zespół doczekał się wydania płyty. Realizacja była możliwa dzięki I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Teraz wszyscy zainteresowani będą mogli odbierać płyty podczas koncertów.

000001płytaklachule

Projekt „Piekarskie Klachule – stare pieśniczki śpiewają pięknie ubrane, Śląsk rozsławiają” podczas pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego zdobył 501 głosów. Zadanie składało się z trzech części: koncertów zespołu „Piekarskie Klachule” w każdym mieście podregionu, wydania dwóch płyt (studyjnej i koncertowej) oraz renowacji oryginalnych śląskich strojów, w których zespół występuje. Piekarzanki wygrały i otrzymały 50 tysięcy złotych na realizację pomysłu.

Gdzie można dostać płyty?

Od 1 do 13 grudnia podczas koncertów organizowanych w kościołach można było otrzymać płyty CD I DVD piekarskiego Zespołu. Termin spotkań już minął, ale nic straconego – w tym roku Piekarskie Klachule planują wiele wydarzeń, na których wszyscy zainteresowani będą mogli dostać album. O koncertach rodzimego zespołu będziemy informować na bieżąco.

Piekarskie Klachule – szczypta historii

Powstanie zespołu zainicjowała w 1982 roku Maria Kopeć. Wtedy zapisywali się do niego głównie członkowie Klubu Seniora Związku Emerytów i Rencistów z siedzibą w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich. Od 1987 roku grupa przeniosła swoją działalność do klubu Antracyt. Następnie w 1990 roku powróciła do MDK-u. Pierwsze wystąpienie publiczne Zespół zaliczył w 1983 roku. Grupa czerpie inspiracje ze śląskich tradycji ludowych i pieśni. Piekarskie Klachule wystawiły takie obrzędy jak: „Andrzejki”, „Ostatki” czy „W krzyżu zbawienie”. Do tej pory, na swoim koncie zgromadzili ponad 350 pieśni ludowych, religijnych. W trakcie 25 letniej działalności grupa odbyła przeszło 500 koncertów.

Zespół prezentował swoje utwory na antenie TVP, Polskiego Radia czy Radia Piekary. Piekarskie Klachule występowały również poza granicami naszego kraju (Lucerna, Paryż, Watykan, Wiedeń, Kahlenberg, Mariazell, Bratysława, Petersburg).

fot. Facebook Instytut Korfantego

Subskrybuj piekary.info

google news icon