Piekarska straż miejska na medal. Jako druga na Śląsku przeprowadziła najwięcej kontroli palenisk

Straż Miejska w Piekarach Śląskich na zlecenie Polskiego Alarmu Smogowego przeprowadziła kontrole palenisk domowych. Na terenie miasta przeprowadzono 6,6 kontroli na 100 budynków. To drugi najlepszy wynik w województwie śląskim, zaraz po Świętochłowicach, a przed Rybnikiem.

UM
Straż Miejska Piekary

Polski Alarm Smogowy sporządził statystyki przeprowadzonych przez straż miejską kontroli palenisk. Dane wykorzystane zostały z 2021 roku. Piekarskie służby przeprowadziły 6,6 kontroli na 100 budynków. Dzięki sprawnym działaniom uplasowały się na drugim miejscu w województwie śląskim.

- Najwyższym wskaźnikiem kontroli zakończonych wykryciem łamania przepisów ochrony powietrza mogą pochwalić się powiaty: Piekary Śląskie (30%), Świętochłowice (28%) oraz byłe miasta wojewódzkie: Bielsko-Biała i Częstochowa (odpowiednio 26% i 25%). Ranking powstał w oparciu o 56 gmin z woj. śląskiego - tłumaczy Wojciech Maćkowski, rzecznik prasowy urzędu miasta.

Na samym dole rankingu znajdują się: powiat częstochowski, gdzie wskaźnik kontroli wynosi zaledwie 0,8 oraz powiaty gliwicki (1,5) i bielski (2,0).

Z raportu wynika, iż w wielu gminach zagrożenie kontrolą i karą za naruszanie antysmogowych przepisów jest znikome. Co demotywuje do zmiany źródła ciepła na zgodne z wymogami uchwały antysmogowej. Dotyczy to zwłaszcza miejsc, w których nie działają straże miejskie lub gminne.

Śląskie na pierwszy ogień

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2022 roku w województwie śląskim jako pierwszy w Polsce wprowadzono zakaz dla najstarszych kotłów kopciuchów.

Niestety wyraźnie widać, że nadal w zbyt wielu miejscach mamy problem z rakotwórczym benzo(a)pierenem, który powstaje na skutek spalania paliw stałych w starych kotłach. Jego poziom w woj. śląskim wielokrotnie przekracza normy krajowe i kilkudziesięciokrotnie zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. To się musi zmienić. Pozytywne jest to, że spada liczba smogowych dni oraz średnioroczne stężenia pyłu PM10 – mówi Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w woj. śląskim.

Nagalewski dodaje, że w kolejnych rocznych zestawieniach powinno ubywać tych miast, których samorządy poważnie podeszły do problemu, czyli informowały o konieczności wymiany starych urządzeń grzewczych, wspierały mieszkańców w pozyskiwaniu dotacji z programu Czyste Powietrze i zapowiadały o surowym egzekwowaniu uchwały antysmogowej.

Subskrybuj piekary.info

google news icon