Piekarska ochronka spłonęła. Jak pomóc w odbudowie?

26 września br. około godziny 3.45 w nocy na terenie Bazyliki NMP w Piekarach Śląskich wybuchł pożar. Ogień zajął ochronkę parafialną, która była miejscem wsparcia dla najmłodszych mieszkańców miasta z niezamożnych rodzin. Spaliła się 1/3 budynku, w tym całe poszycie dachu. Najmocniej ucierpiały pomieszczenia w których znajdowała się kuchnia, a także magazyn. Na chwilę obecną zajęcia zostały wstrzymane. Naturalnie nasuwa się pytanie, jak można pomóc? Szczegóły poniżej.

Piekarska ochronka spłonęła. Jak pomóc w odbudowie?

Pożar parafialnej ochronki

W poniedziałek (tj. 26 września 2022 roku) około godziny 3.45 cztery zastępy straży pożarnej z Piekar Śląskich, Bytomia, Tarnowskich Górach, a także Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezinach Śląskich gasiły pożar, który trawił Ochronkę Charytatywną przy Bazylice NMP w Piekarach Śląskich. Na całe szczęście nikt nie ucierpiał, ale straty są ogromne. Ogień całkowicie zniszczył poszycie dachu, ucierpiało pomieszczenie magazynowe, kuchnia. Doszczętnie spłonęły materiały niezbędne do prowadzenie zajęć. W ogólnym rozrachunku pożar zniszczył 1/3 budynku.

Warto podkreślić, że Ochronka Charytatywna przy Bazylice NMP w Piekarach Śląskich zapewniała dzieciom z niezamożnych rodzin ciepłe posiłki, miejsce do odrabiania lekcji, pomoc materialną, a także wsparcie psychologa czy pedagoga. Z powodu ogromnych strat, parafialna ochronka nie może prowadzić zajęć. Aktualnie na miejscu zdarzenia trwają prace rozbiórkowe. Niemniej, w odbudowie parafialnej ochronki, niezbędna będzie pomoc finansowa. Naturalnie nasuwa się pytanie, jak można pomóc?

Piekarska ochronka spłonęła. Jak pomóc w odbudowie?

Jak pomóc w odbudowie ochronki?

Osoby zainteresowane mogą:

  • Wesprzeć akcję koordynowaną przez Caritas Archidiecezji Katowickiej na portalu dobrodaj.pl – Odbudowa Ochronki parafialnej dla dzieci po pożarze https://dobrodaj.pl/Piekary/,
  • Dokonać wpłaty na konto bankowe Parafii: PKO BP 05 1020 2368 0000 2502 0022 3131 nr IBAN dla przelewów zagranicznych: PL 05 1020 2368 0000 2502 0022 3131 kod BIC (SWIFT): BPKOPLPW; z tytułem przelewu: NA ODBUDOWĘ OCHRONKI.
  • Złożyć datek po mszy św. Zespół charytatywny i siostry Boromeuszki w najbliższą niedzielę (tj. 2 października 2022 roku) po każdej mszy świętej w Bazylice i na Kalwarii, będą zbierać środki niezbędne do remontu oraz wyposażenia spalonej ochronki.

Caritas Archidiecezji Katowickiej pragnie zebrać na portalu https://dobrodaj.pl/Piekary/ sumę 10 000 zł. Zebrane środki w pierwszej kolejności zostaną wykorzystane na zabezpieczenie budynku, a także generalny remont ochronki.

Caritas Archidiecezji Katowickiej uruchomił portal

Dobrodaj.pl to portal, który został powołany do życia we wrześniu br. przez Caritas Archidiecezji Katowickiej. Może i jest młody stażem, ale jego głównym celem jest niesienie pomocy w regionie. Zwłaszcza gdy, dochodzi do przykrych zdarzeń, jak pożar parafialnej ochronki. Aktualnie portal prowadzi również wsparcie dla uchodźców wojennych https://dobrodaj.pl/wsparcie-dla-uchodzcow-wojennych/. Głównym celem zbiórki jest stworzenie przestrzeni terapeutyczno-wytchnieniowej w Jaworzynce dla obywateli Ukrainy, uciekający przed wojną, a także osób, które potrzebują właściwego wsparcia terapeutycznego.

Caritas zachęca do wspierania działań promowanych na portalu, które będą dotyczyć zarówno parafii, grup, wspólnot na terenie Archidiecezji Katowickiej. Zwłaszcza w obliczu pożaru piekarskiej ochronki, Caritas pragnie wspierać Bazylikę Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich. Czują się zobowiązani do charytatywnych działań i niesienia społecznej pomocy.
Parafialna Ochronka w Piekarach Śląskich potrzebuje wsparcia – każda pomoc, ma znaczenie!

Subskrybuj piekary.info

google news icon