Pięć osób oskarżonych o oszustwo przy termomodernizacji Os. Wieczorka w Piekarach Śląskich

Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu oskarżyła pięć osób o oszustwo, wyłudzenie dotacji i posługiwanie się nierzetelnymi dokumentami przy termomodernizacji Os. Wieczorka w Piekarach Śląskich. - Oskarżeni to zarówno pracownicy Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich, jak i kierownik budowy oraz właściciel firmy, której zlecono do wykonania roboty budowlane - informuje prok. Waldemar Łubniewski.

ARC
Osiedle Wieczorka w Piekarach Śląskich

Do Sądu Okręgowego w Gliwicach skierowano akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom w zawiązku z nieprawidłowościami przy realizacji projektu termomodernizacji budynków na Os. Wieczorka w Piekarach Śląskich.

- Oskarżeni to zarówno pracownicy Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich, jak i kierownik budowy oraz właściciel firmy, której zlecono do wykonania roboty budowlane - informuje prok. Waldemar Łubniewski z Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu.

Zarzuca im się oszustwo w stosunku do mienia o znacznej wartości, w związku z wyłudzeniem dotacji oraz posługiwaniem się nierzetelnymi dokumentami, za co grozi do 10 lat pozbawienia wolności

Dokumenty mówią jedno, rzeczywistość drugie

Śledztwo w tej sprawie wszczęto po zawiadomieniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

- W 2017 roku WFOŚiGW w Katowicach ogłosił nabór wniosków aplikacyjnych w konkursie dotyczącym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, którego celem było m.in. ograniczenie niskiej emisji na terenie województwa śląskiego. Wymogiem formalnym ubiegania się o to wsparcie było terminowe złożenie dokumentacji wykazującej gotowość realizacji inwestycji oraz deklaracja rzetelnego przestrzegania obowiązujących procedur - wyjaśnia prok. Waldemar Łubniewski.

W 2019 roku Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich aplikował o dotację szeregu inwestycji termomodernizacyjnych na Os. Wieczorka.

- Z dołączonej do wniosków dokumentacji wynikało, że do 31 grudnia 2018 roku prace modernizacyjne tych obiektów zostały już wykonane. Na dowód ich zakończenia przedłożono WFOŚiGM protokół odbioru technicznego robót budowlanych - podkreśla prok. Waldemar Łubniewski.

W związku z tym wnioski zostały pozytywnie ocenione, a WFOŚiGW wypłacił dotacje w wysokości ponad 525 tys. złotych.

Tymczasem śledczy ustalili, że roboty nie zostały ukończone do 31 grudnia 2018 roku, a prace związane z termomodernizacją budynków przy ul. Andersa trwały kilka miesięcy dłużej i faktyczny odbiór nastąpił dopiero 10 kwietnia 2019 roku.

Subskrybuj piekary.info

google news icon