Pełen lockdown? Nowe obostrzenia 20.03-09.04.2021

Wczoraj, 17 marca, odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. W związku z rosnącą liczbą zakażeń rząd postanowił ogłosić nowe restrykcje, które obejmą całą Polskę. Jakie obostrzenia będą nas obowiązywać od 20 marca?

M m Opera Zrzut ekranu 2021 03 18 095224 www facebook com

Ogólnopolski program szczepień przeciwko COVID-19 miał zatrzymać pandemie koronawirusa. Mimo tego codziennie notuje się zastraszające liczby osób zakażonych. Cyklicznie wprowadzano nowe obostrzenia dla regionów, w których liczba zachorowań była największa. Przyszedł jednak czas by restrykcje rozszerzyć na obszar całej Polski. Niepokojąca jest również liczba zakażeń spowodowanych brytyjską mutacją wirusa - w Polsce wynosi ona 52% zachorowań. Tą odmianą wirusa można się szybciej zarazić, a ponadto jest bardziej śmiertelny od "oryginalnej" wersji COVID-19. To brytyjska odmiana powoduje zwiększoną liczbę zachorowań w Polsce.

Nowe obostrzenia

Od 20 marca do 9 kwietnia 2021 roku swoją działalność będą musiały zawiesić:

- hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych);
- galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
- teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
- kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
- baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
- sauny, solaria, kasyna;
- stoki narciarskie;
- kluby fitness i siłownie;
- obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Minister zdrowia oznajmił również, że uczniowie klas I-III szkół podstawowych przez najbliższe trzy tygodnie, czyli do 9 kwietnia przejdą na zdalny tryb nauczania. Adam Niedzielski zaapelował także do wszystkich pracodawców publicznych, by w miarę możliwości wprowadzili pracę zdalną.

Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego:

Subskrybuj piekary.info

google news icon