Oszuści ponownie zaatakowali w Piekarach. Tym razem podali się za policjanta i pracownika banku

Po raz kolejny policjanci apelują o wzmożoną ostrożność. W ostatnich dniach w Piekarach doszło do kolejnych prób oszustwa. Tym razem wyłudzacze podali się za policjanta i pracownika banku. Stróże prawa zwracają uwagę, na jakie podejrzane elementy zwrócić uwagę podczas rozmowy.

Oszustwo na policjanta

W minionym tygodniu w Piekarach po raz kolejny doszło do wyłudzeń. Oszuści tym razem podali się za policjanta, który dla zabezpieczenia przed kradzieżą poprosił o oddanie wszystkich oszczędności. Złodzieje podawali się również za pracownika banku, który potwierdzał, że oszczędności zgromadzone na koncie bankowym są zagrożone.

- Prawdziwi policjanci, funkcjonariusze CBŚP, czy prokuratorzy NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy też nie proszą o przekazanie, czy przelanie na podane konto pieniędzy jako „dowodu w sprawie”, czy podanie danych umożliwiających dostęp do naszego konta - informuje mł. asp. Łukasz Czepkowski, oficer prasowy piekarskiej komendy.

Jak ustrzec się przed próba oszustwa?

Policjanci sugerują, by podczas rozmowy, w której ktoś prosi nas o przelanie pieniędzy, zweryfikować tożsamość rozmówcy. Po zakończonej rozmowie ofiara próby wyłudzenia może skontaktować się z daną instytucją, w celu potwierdzenia informacji.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
  • Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, czy kosztowności, które mamy w domu lub jakie przechowujemy w banku. Nie wypłacajmy z konta żadnych oszczędności.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie.
  • Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków, czy urzędów pocztowych.

Subskrybuj piekary.info

google news icon