Oszukują seniorów na "wnuczka ciężko chorego na COVID-19". Ostrzeżcie ich przed tym!

Oszuści znaleźli nową metodę na rabowanie seniorów. Tym razem przekonują ich, że pieniądze są potrzebne dla członka rodziny ciężko chorego na COVID-19.

Pixabay
Seniorka (zdjęcie ilustracyjne)

Policjanci ostrzegają, że oszuści mają nową metodę okradania łatwowiernych seniorów. To pewna modyfikacja oszustwa "na wnuczka".

Oszukują metodą na "wnuczka chorego na COVID-19"

Tym razem przestępcy nie informują, że "wnuczek" miał poważny wypadek. Wycwanili się i wykorzystują legendę „na koronawirusa”. Dzwonią głównie do starszych osób, podając się za członka rodziny, który zachorował na COVID-19 i jest w bardzo złym stanie. Po chwili do rozmowy wkracza rzekomy lekarz, który potwierdza tę sytuację, wskazując na pilną potrzebę wdrożenia terapii ratującej życie.

Oszuści informują seniorów, że potrzebna jest spora kwota pieniędzy, by uratować życie ukochanego "wnuczka", w bezwzględny sposób żerując przy tym na dobrym sercu rozmówcy i jego strachu o życie swoich najbliższych. Chcąc wymusić szybką reakcję, wywierają słowną presję na starszych osobach. Potrafią nawet płakać do słuchawki czy wręcz krzyczeć na rozmówcę, który nie chce przekazać im pieniędzy.

Policja prosi, by ostrzec bliskich seniorów o tym niecnym procederze i wyjaśnić im, że w Polsce żaden pacjent chory na COVID-19 nie musi płacić za swoje leczenie. Zarówno diagnostyka, pobyt w szpitalu, jak i podawane leki są darmowe.

Trzeba wytłumaczyć starszym ludziom, że jeżeli dzwoni do nich osoba, która próbuje wmówić im, że musi zapłacić za leczenie najbliższych, powinni jak najszybciej przerwać połączenie i zadzwonić pod numer 112, by poinformować policję o próbie oszustwa.

Zasady bezpieczeństwa. Warto te znać

Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które uchronią przed staniem się ofiarą takiego oszustwa.

  • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
  • Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
  • Wszelkie telefoniczne prośby, w tym z zagranicy o pomoc, grożą utratą pieniędzy.
  • Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję (nr 112)!

Subskrybuj piekary.info

google news icon