Ostrzeżenie o przekroczeniu stanu ostrzegawczego Brynicy. Powodem prognozowane intensywne opady

Śląski Urząd Wojewódzki wydał ostrzeżenie o możliwym przekroczeniu stanu ostrzegawczego Brynicy. Przyczyną stanu ma być ilość spływającej wody opadowej.

fot. Wikipedia
Brynica Piekary Slaskie Wojkowice

Śląski Urząd Wojewódzki wydał alert, w którym informuje o potencjalnym niebezpieczeństwie spowodowanym możliwym przekroczeniem stanu ostrzegawczego rzeki Brynicy.

- Na Brynicy na stacji wodowskazowej Kozłowa Góra przekroczenie stanu ostrzegawczego jest uzależnione od pracy zbiornika - czytamy w komunikacie.

Ostrzeżenie obowiązuje od: 11.02.2022 10:15 do: 12.02.2022 09:00.

Czym jest RSO ?

RSO - Regionalny System Ostrzegania to państwowa usługa powiadamiania obywateli o różnego rodzaju zagrożeniach. Wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego tworzą komunikaty kierowane do mieszkańców danego terenu o potencjalnych zagrożeniach. Dotyczą one lokalnych zagrożeń - nie tylko klęsk żywiołowych, ale i zagrożeń na drogach.

Chciałbym podkreślić, że komunikaty generowane za pomocą Regionalnego Systemu Ostrzegania będą dotyczyły tylko naprawdę istotnych zdarzeń. Nie będzie tam ostrzeżeń dotyczących np. niewielkiego korka, utrudnień na drogach czy przymrozków - powiedział Andrzej Halicki tłumacząc istotę systemu.

W systemie RSO są wysyłane informacje o trzech typach zagrożeń:

  • drogowych - blokady dróg, wypadki i kolizje, wpływające na długość przejazdu,
  • meteorologiczne - nadzwyczajne zjawiska pogodowe: wichury, gradobicia, ulewy, porywisty wiatr,
  • hydrologiczne - ryzyko powodzi lub podtopień.

Subskrybuj piekary.info

google news icon