Ostrzeżenie IMGW przed silnym wiatrem. Może łamać drzewa i niszczyć budynki

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, który wystąpi na obszarze całej Polski w najbliższych dniach.

Wiatr (zdjęcie ilustracyjne)

W czwartek 23 września 2021, nasuwający się od północnego zachodu niż z ośrodkiem nad Skandynawią przyniesie przejściowe ocieplenie i przede wszystkim gwałtowny wzrost prędkości wiatru. Efektem tych zmian będą niebezpieczne zjawiska atmosferyczne.

Zmiana pogody. Uwaga na silny wiatr

Klin wyżowy, który kształtował pogodę w ostatnich dniach lata, słabnie. Do końca tygodnia na aurę w Polsce będą wpływać głębokie niże z układami frontów atmosferycznych.

W czwarte, nasuwający się od północnego zachodu niż z ośrodkiem nad Skandynawią przyniesie przejściowe ocieplenie i przede wszystkim gwałtowny wzrost prędkości wiatru. Wszystko to za sprawą bardzo dużej różnicy ciśnienia, która wieczorem sięgać będzie nawet 20 hPa pomiędzy wybrzeżem a południem Polski. Tak duży gradient baryczny będzie również wywoływał gorsze samopoczucie u osób wrażliwych na zmianę pogody.

Najsilniejsze porywy wiatru do 90 km/h wystąpią nad morzem, nieco słabiej wiać będzie w głębi lądu – do 70 km/h.

Niebezpieczna noc z czwartku na piątek

Najniebezpieczniej będzie w nocy z czwartku na piątek, kiedy prędkość wiatru znacząco wzrośnie w całym kraju – do 100 km/h w porywach nad morzem i do 80 km/h na pozostałym obszarze Polski. Trudne warunki będą panować w szczytowych partiach Sudetów i Tatr – tam opady deszczu i silny wiatr do 110 km/h.

W całej Polsce wiatr może łamać drzewa, niszczyć budynki i zrywać linie energetyczne, co może skutkować przerwami w dostawie prądu.

W piątek również wietrznie, ale w poszczególnych regionach pogoda będzie się poprawiać. Na wschodnim wybrzeżu porywy wiatru w pierwszej połowie dnia będą dochodzić jeszcze
do 90 km/h. Podobne wartości spodziewane są wysoko w górach. Na pozostałym obszarze Polski porywy wiatru nie powinny przekraczać 70 km/h, a pod wieczór już tylko 50 km/h.

W sobotę poprawa pogody. Więcej słońca, a siła wiatru spadnie do 50-60 km/h.


Subskrybuj piekary.info

google news icon