Ostatnie trzy miejsca w programie dofinansowania na fotowoltaikę i pompę ciepła

Jeszcze tylko do 8 sierpnia właściciele domów jednorodzinnych z Piekar Śląskich mogą składać wnioski o dofinansowanie na wymianę kotła węglowego na pompę ciepła, a także na montaż instalacji fotowoltaicznej. Ratusz zastrzega jednak, że w tegorocznej edycji programu oferującego taką właśnie pomoc zostały już tylko trzy wolne miejsca.

pixabay.com
Fotowoltaika

21 tys. zł. na montaż pompy ciepła do ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej oraz 15 tys. zł na montaż instalacji fotowoltaicznej – na takie dofinansowanie mogą liczyć właściciele domów jednorodzinnych z Piekar Śląskich, którzy chcieliby się pozbyć starego pieca węgla korzystając z pomocy miasta w ramach programu pn. „Obszarowy Program Likwidacji Niskiej Emisji na terenie Gminy Piekary Śląskie dla obiektów indywidualnych”.

Czasu na złożenie wniosku o takie dofinansowanie nie zostało już wiele, bo termin mija 8 sierpnia (wnioski dostępne są na stronie internetowej miasta oraz w Referacie Ochrony Środowiska ratusza).

Potencjalni zainteresowani muszą jednak pamiętać o paru kwestiach. Po pierwsze, wniosek taki mogą składać osoby fizyczne posiadające tytuł prawny do korzystania z nieruchomości położonej w Gminie Piekary Śląskie, na której zlokalizowany jest budynek jednorodzinny. Po drugie, pierwszeństwo na liście kolejkowej będą mieli mieszkańcy, którzy w ramach bieżącej edycji zamontują instalację fotowoltaiczną wraz z pompą ciepła c.o. i c.w.u. tworząc tym samym hybrydę. No i jeszcze kwestia, na którą zainteresowani nie mają już żadnego wpływu – jak zastrzega ratusz, w tegorocznej edycji programu zostały już tylko... trzy wolne miejsca.

Przypomnijmy, że niezależnie od miejskiego programu cały czas funkcjonuje także rządowy program „Czyste Powietrze”. W ramach programu w przypadku „podstawowego” poziomu dofinansowania maksymalna kwota dotacji przy wymianie dotychczasowego źródła ogrzewania na pompę ciepła i jednoczesnym montażu instalacji fotowoltaicznej oraz przeprowadzonej termomodernizacji wynosi do 66 tys. zł (wielkość dotacji uzależniona pozostaje od dochodu jaki osiąga wnioskodawca). W przypadku wyższych poziomów dofinansowania (kryterium jest tu osiągany dochód) dotacje wynoszą odpowiednio do 99 tys. zł i do 135 tys. zł. Wnioski o wsparcie w przypadku „Czystego Powietrza” przyjmuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (punkt konsultacyjno – informacyjny działa także w piekarskim ratuszu).

Komin

Może Cię zainteresować:

Dotacje na wymianę ogrzewania oferuje nie tylko „Czyste Powietrze”. Co proponują miasta?

Autor: Michał Wroński

06/02/2023

Płuca smogowe Katowice

Może Cię zainteresować:

Od 3 stycznia wchodzą w życie zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Autor: Michał Wroński

02/01/2023

Subskrybuj piekary.info

google news icon