Ósmoklasisto, poznaj bytomski Elektronik! To szkoła na miarę XXI wieku

Koniec roku szkolnego zbliża się coraz większymi krokami. Z tego powodu nie cieszą się zarówno maturzyści, jak i ósmoklasiści. Nie ma co się im dziwić, oprócz przygotowań do tegorocznych egzaminów, muszą podjąć bardzo ważną decyzję, dotyczącą ich przyszłości. Wybór szkoły średniej z pewnością nie jest łatwy, dlatego muszą to dobrze przemyśleć. Ósmoklasisto, zdajemy sobie sprawę, że szkół i kierunków kształcenia jest naprawdę wiele. Aby nieco zawęzić Twój wybór, koniecznie musisz poznać bytomski Elektronik, który ma wiele do zaoferowania!

Zdobądź zawód pożądany na rynku pracy w Elektroniku w Bytomiu

Wielu z Was pewnie kojarzy Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie, czyli bytomski Elektronik. Ta, wyjątkowa szkoła kształci młode umysły prawie od 70 lat. Przez ten czas nie próżnowali, a ciągle się rozwijali. Ich aktualne kierunki kształcenia odzwierciedlają trendy na rynku pracy. Nie będziemy Was już dłużej trzymać w niepewności. Obecnie szkoła przygotowuje się do rekrutacji na kierunkach:

 • Technik lotniskowych służb operacyjnych,
 • Technik eksploatacji portów i terminali,
 • Technik elektronik,
 • Technik elektryk,
 • Technik awionik,
 • Technik fotografii i multimediów,
 • Technik teleinformatyk,
 • Technik grafiki i poligrafii cyfrowej.

Oferowane kierunki stwarzają ogromne możliwości dla Ósmoklasistów. W dobie cyfryzacji zawód elektryka, grafika, czy inżyniera awioniki jest pożądany na rynku pracy i to nie tylko teraz, ale w perspektywie kolejnej dekady. Dowodów nie trzeba szukać daleko. Możecie pracować zdalnie, płacić za swoje zakupy - kartą bądź blikiem, podróżować samolotem, czy jeździć elektrycznym samochodem. Za tymi możliwościami, które ułatwiają Wam życie każdego dnia stoją ludzie – programiści, elektrycy, elektronicy, graficy.

Ósmoklasisto, jeżeli zainteresował Cię któryś kierunek, możesz zrobić mały research TUTAJ

Gdy teoria spotyka się z praktyką

Uczniowie bytomskiego Elektronika nie mogą narzekać na nudę podczas zajęć lekcyjnych. Dlaczego? Kadra nauczycielska to ludzie pełni pasji, którzy z zaangażowaniem podchodzą do swoich szkolnych obowiązków. Poza szkołą są związani z przemysłem czy firmami specjalizującymi się w dziedzinach, o których uczą każdego dnia. Zdobytą wiedzę i doświadczenie wykorzystują w praktyce, zwłaszcza podczas zajęć lekcyjnych. Dobrych przykładem „wyjścia poza schemat” jest dyrektor placówki – Pani Beata Kołodziejczyk, która była Członkiem Rady Programowej Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej. Sprawowanie tej funkcji pozwoliło na wymianę doświadczeń, a także nawiązanie współpracy z lokalną władzą, firmami czy Politechniką Śląską. Obecnie Technikum nr 4 nawiązało współpracę z:

 • Politechniką Śląską,
 • Uniwersytetem Śląskim,
 • WST w Katowicach, (może byłoby lepiej, gdyby były pełne nazwy tych dwóch szkół)
 • WSTI w Katowicach,
 • Wojskową Akademią Techniczną z Warszawy,
 • Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie

Na czym polega współpraca? Jest to ogromna korzyść dla uczniów szkoły, którzy w ramach porozumienia mogą między innymi uczestniczyć w zajęciach na tych uczelniach, czy też spotykać się z pracownikami szkół wyższych na wykładach czy zajęciach w szkole.

Nowoczesne pracownie szkolne w bytomskim Elektroniku, m.in. symulator lotów

Bytomski Elektronik z pewnością idzie z duchem czasu, czego żywym dowodem są nowoczesne pracownie szkolne, których wyposażenie wprawi w osłupienie niejednego miłośnika technologii. Pracownia awioniki posiada własny symulator lotów, a także drony. W pracowni grafiki i druku 3D uczniowie mogą pracować na drukarkach i skanerach 3D. Wisienką na torcie jest nowoczesna pracownika fototechniki, która została wyposażona w podwieszane oświetlenie, ciemnię, plany zdjęciowe (do tworzenia zdjęć i filmów) i profesjonalny sprzęt fotograficzny. To nie koniec! Jeżeli chcecie sprawdzić co do zaoferowania ma pracownia: grafiki, portów i terminali i informatyki, teleinformatyki, grafiki warsztatowej, miernictwa, matematyczna, energoelektroniki, Apple możecie to zrobić TUTAJ. Wspominaliśmy, że szkoła posiada własna halę sportową, pracownię ze sprzętem SITA czy strzelnice? Nie? Cóż, właśnie zostaliście uświadomieni.

Praktyki w Polsce oraz za granicą

Uczniowie klas trzecich odbywają ciekawe praktyki nie tylko w Polsce, ale również w Portugalii czy Irlandii. W tym roku szkoła planuje wysłać swoich nauczycieli, a także uczniów do Szwecji, Włoch czy Hiszpanii. Zgadza się! Nie tylko uczniowie zdobywają doświadczenie, ale również nauczyciele, którzy odbywają staże bądź biorą udział w szkoleniach. Mamy nadzieję, że Covid-19 nie pokrzyżuje ich planów. Szkoła od kilku lat współpracuje z taki firmami jak:

 • Tauron,
 • Siemens,
 • LOTAMS (LOT Aircraft Maintenance Services),
 • Telewizja TVS,
 • Poczta Polska.

Uczniowie klas trzecich, kształcący się w zawodzie technik awionik odbywają miesięczne praktyki w firmie LINETECH, a raz w tygodniu jeżdżą do ich firmowego hangaru na przedmioty zawodowe. To samo dotyczy uczniów kształcących się w zawodzie technik lotniskowych służb operacyjnych, którzy odbywają praktyki i biorą udział w zajęciach firmy LS Airport Services.

A po godzinach

W Elektroniku się dzieje! W ramach cyklu spotkań z ludźmi sukcesu, uczniowie szkoły mogą spotkać się wyjątkowymi osobowościami, takimi jak:

 • Mariusz Czerkawski,
 • Patrycja Mucha,
 • Sebastian Smoliński (związani z Uniwersytetem Śląskim i Filmoteką Szkolną),
 • Tomek Gorzędowski,
 • prof. dr hab. inż. Jerzy Barglik z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej.

Każdego roku w szkole odbywa się przegląd Twórczości Artystycznej Klas „PTAK”, czy obchody Międzynarodowego Dnia Liczby Pi organizowany dla starszych uczniów podstawówki. Ponadto uczniowie biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Lotniczej „Latająca Miotła Baby Jagi”, czy festiwalu zawodów w którym udział biorą także lokalne firmy. Ósmoklasisto, jeżeli uważasz, że bytomski Elektronik jest dla Ciebie, sprawdź co musisz zrobić, aby się do niego DOSTAĆ.
Niestety, z powodu obostrzeń spowodowanych pandemią koronawirusa placówka do odwołania pozostaje zamknięta, ale pracownicy Elektronika mają nadzieje, że wkrótce się to zmieni, ponieważ tęsknią za swoimi uczniami. Ten czas rozłąki wykorzystali na remonty pracowni, a także ich właściwe doposażenie, aby w niedalekiej przyszłości mogli znów podczas zajęć łączyć teorię z praktyką.

Poznaj bytomski Elektronik:
Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie
ul. Katowicka 35
41-902 Bytom
Telefon: 32 707 44 60
e-mail: sekretariat@elektronik.bytom.pl
www: http://elektronik.bytom.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/elektronikbytom
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCK7d5Vmite_aKexb33rx0gQ

Subskrybuj piekary.info

google news icon